Maliqi: Nuk ka zgjedhje në 30 qershor, policia nuk i menaxhon dot konfliktet

Protestat e opozitës ndiqen me shqetësim edhe nga opozita parlamentare. Lefter Maliqi i ka kërkuar Edi Ramës interpelancë për gjendjen në vend, dhe ka disa sugjerime për të gjitha palët.

"Kryeministri të ulë arrogancën dhe ironinë ndaj opozitës, opozita të ulë tensionet, presidenti të luajë rolin për t’i ulur palët për dialog, e po ashtu ndërkombëtarët të luajnë rol për një marrëveshje sa më të shpejtë." ka thënë Maliqi.

Për deputetin e Beratit, zgjedhjet nuk janë demokratike në këto kushte.

"Në 35 bashki nuk ka garë, në 26 të tjera ka garues formalë, kjo nuk është demokraci. Ne nuk mund ta çojmë vendin në diktaturë, të gjendet një e mesme e përbashkët mes opozitës dhe mazhorancës."

Lefter Maliqi beson se në 30 qershor nuk do të kemi zgjedhje.

"Do të ketë shtyrje të datës së zgjedhjeve, këta kur duan e ndryshojnë Kushtetutën brenda natës. Kjo është matje force. Rama nuk është dakord jo me shtyrjen, se nuk e ka problem, pavarësisht se çfarë thotë, por nuk do të humbasë karrigen që është një kusht i panegociueshëm i opozitës" ka shtuar më pas Maliqi.

Nëse shkohet me këtë skemë, Maliqi, i cili ka qenë  drejtues policie, thotë se situata nuk mund të menaxhohet dot nga forcat policore.

" Nëse bëhen, do ketë probleme, pasi është e pamundur dhe nga ana policore. Unë po marr qarkun Tiranë, janë 1000 policë dhe gati 900 qendra votimi. Me kod duhet një polic për çdo qendër votimi, po nëse të ndodhin probleme në 550 qendrat e Kamzës, 5-6 grupet e gatshme nuk i menaxhojnë dot." ka thkesuar ai.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lefka: 03/06/2019 20:33

  O Maliçke, po rri o derrezi rehat dhe shijo ate mandat qe more. Ke ngelur sa ne nje hu ne nje tjeter. Ki kujdes se do te hyje ne bythe ndonje hu dhe do habitesh dhe vete pastaj.

  Përgjigju
 • emigranti: 03/06/2019 18:17

  Zoti Lefter nuk paske te njejtin mendim me pjesen e deputeteve opozitare persa i perket zgjedhje te 30 Qershorit te cilet nuk pranojne qe ato te shtyhen duke nenvijzuar se shtyrja edhte antikushtetuese.Zoti Maliqi me menyren tende te te gjykuarit cila eshte kjo e mesme e perbashket mes mazhorances dhe opozites qe sipas jush nuk e con vendin ne diktature, te largohet RAMA si kryeminister.Zoti Lefter, Basha e di mire se cfare dote pesoje pas 30 Qershorit klika e tij. Persa i perket qendrave te votimit ato nuk do ti mbroje vetem policia,por vete populli,ashtu si ata pergatiten per ti penguar edhe ne pergatitemi per ti mbrojtur qendrat e votimeve.Ty po ta mbajti bytha bashke me Bashen dhe agjentin e serbeve Sali futuni te peret per ti prishur zgjedhjet dhe do te shikosh se cdo te thote te te behet kurrizi me i bute se barku.

  Përgjigju
 • Emigrati: 03/06/2019 14:53

  Te futet USHTRIA PER ORDINE E RREGULL ME 30 QERSHOR KU DO SHKOJN KTO PDERAST. C'FAR DONI ME BE 1997? NUK ARRINI DOT KELYSH K*RVASH

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Manchester City pëson humbjen e parë dhe sheh t'i 'dridhet' kreu, United s'e njeh më turpin në Premier League! Fitojnë Arsenal dhe Newcastle

GOLAT/ Manchester City pëson humbjen e parë dhe sheh t'i 'dridhet' kreu, United s'e njeh më turpin në Premier League! Fitojnë Arsenal dhe Newcastle