Manchester City mposhtet nga dy kundërsulme, Liverpool shkëputet 8 pikë në krye

Nga ndeshja Manchester City- Wolverhampton Wonderers

ANGLI- Liverpool e sheh veten 8 pikë në krye të Premier League nga vendi i dytë Manchester City i cili ka hedhur një hap fals duke u mposhtur 0-2 nga Wolves. Në fakt The Reds e morën këtë avantazh pasditen e të shtunës, kur fituan 2-1 ndaj Leicester dhe prisnin një dhuratë sot në Etihad, e cila i ka ardhur në mënyrën më të mirë edhe pse dukej në fillim e pamundur.

Përballë një ekipi ''totalitar'' si ai i Guardiolas, të ashtuquajturit ''Ujqërit Portokalli'' të Premier League arritën të merrnin një fitore në Etihad, duke shfrytëzuar dhe rastet e pafundme të humbura nga të kaltrit. Me një kundërsulm në minutën e 80’ miqtë thyen akullin me Traore. 10 minuta nuk i mjaftuan vendasve që të barazojnë dhe Wolves menduan ta thellojnë rezultatin në minutën e fundit 93’ përsëri me Adama Traore. City mbetet në vendin e dytë por i ka dhënë një avantazh të madh Liverpoolit, me 8 pikë diferencë.

Ndërkohë Arsenal ka marrë një fitore të vështirë në shtëpi dhe minimale përballë Bournmouth duke iu falur golit me kokë të David Luiz në fillimin e lojës.

Nga ana tjetër, Chelsea mori një fitore bindëse 1-4 në transfertën e Southampton. Sërish protagonistë fillestarë ishin lojtarët e akademisë të cilët Frank Lampard i ka promovuar këtë sezon, Tammy Abraham dhe Mason Mount të cilët kanë shënuar nga një gol në minutat 17’ dhe 24’. Ings ngushtoi diferencat përkohësisht pasi 10 minuta më pas Kante i ndihmuar dhe nga një devijim trefishoi pa probleme. Në fund kishte kohë dhe për një kohë të katërt të Batshuay i cili këtë vit nuk po gjen hapësirë tek skuadra e bluve.

Me këto fitore, Arsenal kap vendin e tretë me 15 pikë, një më pak se Manchester City ndërsa Chelsea ndjek me 14 pikë në vendin e pestë baraz me Leicester City.

Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?