Man.City rimerr kryesimin e ‘Premier League’, Arsenal pëson humbjen e 3 radhazi

Manchester City-t i ka mjaftuar një gol për të rimarrë kryesimin e ‘premier league’ në javën e 36 të kampionatit. Skuadra e Pep Guardiolës për tre pikët ka mposhtur minimalisht 0-1 në transfertë Burnley-t. Një ndeshje shumë e dyluftuar që u vendos nga “goal line technology”, pasi topi i goditur fort në hyrje të zonës nga Aguerro dhe përshtypjen se nuk e kishte kaluar vijën e portës.

Me këtë fitore City kryeson me 92 pikë, 1 më shumë se Liverpool që të premten ‘shkatërroi’ 5-0 Huddersfield.

Ndryshe nga City, Arsenal vijon të dhurojë paraqitje negative pasi këtë javë ka rregjistruar humbjen e 3 radhazi në “Premier League”. Skuadra e drejtuar nga Emery ka humbur 3-0 në transfertë kundër Leicester, duke komplikuar në maksimum shanset për të siguruar sezonin e ardhshëm një vend në “Champions League”.

Kundër Leicester-it takimi u vendos në minutën e 36 kur Maitland-Niles doli me karton të kuq. Në pjesën e dytë me një lojtar më pak Arsenal pësoi tre gola, nga Tielemans dhe dy herë Vardy.