Maqedoni/ Studentja shqiptare merr inciativën e vyer, synon të hapë bibliotekën e parë në gjuhën shqipe në qytetin e Manastirit

Maqedoni/ Studentja shqiptare merr inciativën e vyer, synon të hapë bibliotekën e parë në gjuhën shqipe në qytetin e Manastirit

Ermira Selimi, studentja shqiptare

Ermira Selimi është një student shqiptare nga Maqedonia e Veriut, e cila ka ndërmarrë një iniciativë të vyer për të hapur një bibliotekë me libra në gjuhën shqipe në qytetin e Manastirit. Ajo dëshiron të prezantohet si një studente e thjeshtë, e cila po lufton për mbrojtjen e gjuhe shqipe në qytetin e alfabetit shqip, prandaj  është është kthyer në personazhin e ditës në trevat shqiptare.

Ermira  ka marrë vëmendjen e popullit të Maqedonisë dhe Shqipërisë duke treguar që ka ende një përfaqësim shqiptar në atë shtet dhe për më tepër interes për dije dhe për rrënjët shqiptare.

Manastiri është qyteti i dytë më i madh në Maqedoni i cili ndodhet në pjesën jugore të vendit. Ai është qyteti në të cilin është krijuar alfabeti shqip. Qyteti është një qendër administrative, kulturore, industriale, komerciale, dhe edukative.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Valter miska: 26/01/2023 17:37

  Pershendetje. Nisme shume e bukur vijim te asaj nisme te madhe kombetare qe ka nis ne Manastir ne 1908. Kam ne bibloteken time personale libra te femijeris time " bibloteka e pionierit te viteve 70". Si mund tju a dhuroj? Respekte

  Përgjigju
 • Gege Kosova: 18/01/2023 13:29

  INICIATIVE SHUME E QELLUAR, NISME SIMBOLIKE ME PERMBAJTJE KOMBETARE, ATY NESEN SHKRONJATE, ATY TE NISIN LIBRAT, ATY KA NISUR GJUHA, ATY NISI LIRIA.ATY TE RIKTHET GJUHA SHQIPE, ATY RIKTHETE SHQIPTARIA.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Planifikuan vjedhje me armë në Lushnjë, arrestohet shoferi i makinës në Elbasan! Në kërkim 2 të tjerët, rrezikuan jetën e policisë kur ia mbathën

Planifikuan vjedhje me armë në Lushnjë, arrestohet shoferi i makinës në Elbasan! Në kërkim 2 të tjerët, rrezikuan jetën e policisë kur ia mbathën