Maratona e Tiranës, ja rrugët që do të bllokohen ditën e diel

Këtë të dielë pritet të zhvillohet Maratona e Tiranës, ngjarja më e madhe sportive e vitit, me edicionnin e saj të 5-të. Ky aktiviteti i cili tashmë është kthyer në një traditë organizohet me aprovimin e tre itinerareve të miratuar nga Federata Botërore e Atletikës. Në një intervistë në emisionin ‘Rreze Dielli në Report Tv Gentian Vocaj përgjegjës për çështjet e qarkullimit në Bashkinë Tiranë, tregoi akseset që do të bllokohen pasi kjo e dielë do të jetë dita pa makina.

Kjo maratonë ka një veçanti sepse për herë të parë është 42 km do të bëhet një maratonë e plotë dhe si e tillë ka disa shtesa në rrugët që do të kalojë maratona. Këto rrugë kryesisht janë në zemrën e kryeqytetit sic është rruga e Kavajës , rruga Myslym Shyri, Bulevardi Gjergj Fishta apo Bulevardi Bajram Curri, që të gjithë e dinë që këto janë rrugë që kanë një trafik të shtuar të këmbësorëve edhe të mjeteve” tha ai.

Ndërsa i bën thirrje të gjithë qytetarëve të ndjekin lajmërimet e vendosura nga Bashkia e Tiranës për lëvizjen e automjeteve, nga akseset të cilat do të bllokohen ditën e dielë.

Të gjithë qytetarët që kanë mjetet e parkuara në këto rrugë këto ditë të shohin sinjalistikën rrugore që do të vendoset nga Bashkia  e Tiranës, do vendoset sinjalistikë provizore prandaj qytetarët duhet të lëvizin mjetet një ditë para maratonës. Gara do të fillojë në Sheshin Skënderbej në orën 09:00 dhe bllokimi i qarkullimit do të fillojë një orë më parë, me përjshtime të vogla” përfundoi ai.

MC/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kujdes! Nesër reshje intensive në të gjithë vendin! Në Shkodër, e Lezhë mund të ketë vërshime të shpejta të lumenjve e rrëshqitje dherash

Kujdes! Nesër reshje intensive në të gjithë vendin! Në Shkodër, e Lezhë mund të ketë vërshime të shpejta të lumenjve e rrëshqitje dherash