Mariupol: Më shumë se 10 mijë persona kanë humbur jetën në qytet

Mariupol: Më shumë se 10 mijë persona kanë humbur jetën në qytet

"Më shumë se 10 mijë civilë vdiqën në Mariupol". Kështu ka thënë kryebashkiaku Vadym Boychenko për Associated Press.

Boychenko shpjegoi se kufomat po mbulojnë rrugët e qytetit dhe se numri i të vdekurve mund të jetë mbi 20,000.

 Kryebashkiaku shtoi se forcat ruse sollën krematoriume të lëvizshme në qytet për të asgjësuar kufomat dhe akuzuan forcat ruse për refuzimin e lejimit të autokolonave humanitare të hyjnë në qytet në një përpjekje për të maskuar masakrën.

 


Lajmi kryesor:

Kancelari austriak takim me Putin: Nuk ishte miqësor! Kryebashkiaku Mariupolit: Mbi 10 mijë civilë të vrarë, separatistët morën portin


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dy gola në transfertë, Shqipëria U-19 fiton në Maltë

Dy gola në transfertë, Shqipëria U-19 fiton në Maltë