Marrëveshje historike midis LSDM dhe Besa, nënshkruhet koalicioni parazgjedhor

Marrëveshje historike midis LSDM dhe Besa, nënshkruhet koalicioni parazgjedhor

Ndërsa zgjedhjet e përgjithshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut do zhvillohen më 12 prill, për herë të parë në historinë e shtetit të ri është nënshkruar një koalicion parazgjedhor mes një partie maqedonase dhe një partie shqiptare.

Lideri i LSDM-së, ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, dhe lideri i Besës, Bilal Kasami kanë firmosur koalicionin parazgjedhor në kuadër të zgjedhjeve të muajit prill.

Pas nënshrimit lideri i ‘Besa’ i bëri apel votuesve shqiptarë të shfrytëzojnë këtë mundësi historike kurse Zaev tha se bashkë me ‘Besën’ do ndërtojnë një shtet edhe për maqedonasit edhe për shqiptarët, boshnjakët, serbët dhe vllehët.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS