Mars i 'përgjakur’, në vetëm 1 muaj 8 viktima të pafajshme! Nga masakra e Dan Hutrës te sulmi në Top Channel! Vrasje me armë zjarri e thikë, 13 të plagosur

Tetë persona u vranë dhe shumë të plagosur vetëm në muajin mars. Nisi me masakrën e Dan Hutrës, 3 gra të vrara e tre të tjera të plagosura, vazhdoi me  atentatin në “Don Bosko”, dhe sulmin me armë ndaj televizionit  Top Channell.

Muajt e fundit në izolim ndikuan në mllefin gjithnjë në shtim të Dan Hutrës për të përgatitur një plan ogurzi që kurrë nuk ishte parë më herët. 44-vjeçari hodhi hapin e parë jashtë qelisë në 16 shkurt, ditë që nisi përgatitjet për masakrën që nuk do të vononte, me 3 viktima e 3 të plagosur. Kështu nisi marsi këtë vit, me ngjarjen që tronditi opinionin publik. Dan Hutra në fillim plagosi me thikë Marjana Gurakuqin, me pretekstin se i fshehu paratë që i la për t’i ruajtur. Më pas shkoi drejt shtëpisë ku jetonte bashkëjetuesja e tij në “Paskuqan”, Elena Hysa, për të cilën dyshonte se djali që lindi nuk ishte i tij. Atë e plagosi bashkë me të ëmën, Kujtimen, por breshëria e kallashit vrau vajzën e familjes Mevlute Hysa, dhe nusen e vëllait Hasime Dafku. Nga aty Hutra u nis për Kamëz dhe shtiu me kallash Etleva Kurtin, motrën e Vladimir Kurtit, me të cilin kishte nisur probleme në qeli. Plani i tij ishte të vriste edhe një të katërt, por u kap disa orë më vonë në Sharr.

Pas tyre një tjetër vrasje. Krenar Brisku, 54 vjeç, po vidhte pula në pronën e Bjorni Shusharit në një fshat të Kuçovës. Por ky e pa dhe e rrahu barbarisht. Burri vdiq më vonë në spital. Mbrëmja e vonë e 12 marsit do të mbetet gjithë jetën në memorien e Rea Pajës, vetëm 10 vjeçe.

Në një lokal në “Don Bosko” ku punonte gjyshja e saj, Mimoza Paja, u shkrehën kallashnikovët. Gruaja mbeti e vdekur në vend, e mitura u dëmtua nga ciflat e xhamit dhe 5 të tjerë u plagosën. Atentati dyshohet se kishte shënjestër Fatjon Muratin, që disa orë para ishte larguar në Prishtinë e prej aty në Turqi.  Ai ishte në “arrest shtëpie” nën akuzën e trafikimit të armëve, të cilën e theu. Ngjarja dyshohet për konflikte me grupin e Ervis Martinajt.

Nuk kaloi shumë dhe kryeqyteti u trondit sërish. Top Channel në Kashar u qëllua nga një makinë, që autorët e dogjën pas ngjarjes, 50 km më larg. Roja i sigurisë Pal Kola humbi jetën. Policia akoma është larg zbardhjes së ngjarjes së rëndë. Në Kavajë. Sali Rexha dhe Armand Gosa vranë njëri-tjetrin për “pse me sheh” dhe “O kuksian ik nga këtu”.

Në Tepelenë burri goditi me thikë gruan dhe më pas veten. Të dy ndodhen rëndë në spital. Një tjetër grua u sulmua me armë zjarri, kësaj here në Lushnjë. Autorët thuhet se Iizunë prit sapo doli nga gjyqi për pronën.

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alb: 31/03/2023 22:58

  Kjo ashte demokracija.

  Përgjigju
  • vlonjati: 01/04/2023 09:52

   x Alb,kjo nuk eshte demokracia,kjo eshte diktatura vetem se kanderruar metoden e punes.

 • Arbërori: 31/03/2023 21:49

  Qeveria dhe pushteti fashist që e zgjodhët , vazhdoni dhe prap vitoni se edhe ashtu ky tradhtar Edvin shkjau e bëri vendin TEPSI për ti vendosur serborusët e gjaku të vet në Shqipëri pa u shkrepur edhe një plumb

  Përgjigju
 • Talo: 31/03/2023 18:41

  Futeni dan hunderrin te big bother vip.

  Përgjigju
 • Albfire: 31/03/2023 18:05

  Mos ja fut kot! Ky drejtori i ri sikur i kishte vene punet ne vije me fryemen e re qe kishte sjelle!

  Përgjigju
  • Albfire: 31/03/2023 21:21

   Polo! Ne fakt nuk ka nevoje te thellohesh fare. Ne emer te “thellimit” fillojme bejme filozofi dhe harroje qe gjerat mund te jene fare te thjeshta. Fakti qe I komplikojme (thellojme) eshte se nuk duam ti zgjidhim. Thellimet po ja u le juve! Une thjesht e kam te thjeshte cfare kerkoj: STOP politikes ne polici! Une dua te rri me kembe ne toke dhe shqetesohem se kur te pi kafe ndonje nga keto dite mos ha kot ndonje plumb pa adrese.

  • Polo: 31/03/2023 21:03

   Thellohu more djalë, thellohu në leximin e komentit jo të nickneimit!

  • Albfire: 31/03/2023 20:48

   O “Shqiptari”! Per saktesim, 1) Vrasjet mafjoze nuk kane te bejne me kanunin. Ketu I referohem ketyre atentateve dhe rastit te Top-Channel, 2) Nuk pres mrekulli as nga nje individ, qofte ky dhe Kryeministri por ndonje pune edhe ta kishte bere se kane kaluar 9.5 vjet ne pushtet, dreqi e mori! Une i refererohem nje fakti te thjeshte se drejtori i kaluar i policise u shkakrua per mos realizim objektivash pasi kishte nje “trend” perkeqesues pavarsisht se statistikat tregonin qe ishte viti me me pak vrasje ose plagosje (sipas Kryeministrit). Kur erdhi drejtori i ri, na u tha se “ndryshoi fryma” ne polici dhe tani cdo gje eshte mire dhe kriminaliteti ne nivele te ulta. Sipas artikullit na del se Marsi 2023 na paska qene nje kasapane. Objektivi I ulet e vrasjeve per 2023 po na realizohet qe ne 3 mujorin e pare!!!! Problemi im si qytetar qendron ne faktin se politika (ne kete rast i perfshire edhe kryeministri aktual), e perdor policine sipas qejfit. I lene mbas dore, I tallin e I vleresojne sipas oreksit politik. Une, sot e kesaj dite nuk arrij ta kuptoj pse nuk hapet konkursi per grada ne polici. Laj-thaj, te njejtet figura zevendesohen dhe presim rrezultate te tjera. STOP politikes ne polici! Ndersa ti vazhdo derdellit per mrekullite!

  • Agron: 31/03/2023 20:33

   Po drejtori i ri eshte brezi i pare ne tirane dhe i duhen heq 7 lekure qe te behet i qyteteruar.njeri pa edukate dhe me 0 komunikim,meskin,dhe drejtorat si vetja e tij i ka zgjedhur njerez qe rrin si krokodila neper zyra dhe ne vend qe te flasin si njerez me vartesit neper zyra hungerijne gati per ti ngrene.nisur nga kjo fryme edhe ata pak oficera te afte dhe me edukate qe kane ngel ne polici nuk bejne asnje lek pune padi keta ja kane ngordhur nervin e punes.

  • SHQIPTARI: 31/03/2023 19:16

   o albfire mos ja fut kot se nuk ka km apo president qe te beje mrekulli e te ndryshoje situaten e nje populli qe ka kanunin e lek dukagjinit ne koke e vriten per nje : pse me shikon nuk behet mrekulli me popullin qe mendon qe kam arme te ftohte apo te nxehte ose jam me i madh ose kam me shum lek e jam me i forte dhe i ha te gjith se nuk ka perendi qe i rregullon ose i mban ne fre vetem laveri ja njifte koken ketij populli dhe arriti ti mbaje per aq vite sa ishte

  • Albfire: 31/03/2023 19:03

   Ishte koment ironik per Kryeministrin. Nuk kam menduar ndonjehere se nje individ i vetem mund te beje mrekulli dhe as te ndryshoje situaten. Prandaj, Polo, mos u merzit se nuk ta ngacmon njeri drejtorin.

  • Polo: 31/03/2023 18:29

   Një individ nuk ka fuqi të mbajë një shtet që nuk është i zoti të ruajë njerëzit e shtëpisë së vet!

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Dhunohet 42-vjeçari në Tiranë, lihet në mes të rrugës

Dhunohet 42-vjeçari në Tiranë, lihet në mes të rrugës