Maturantët nisin plotësimin e formularit A1 e A1Z! 1 javë kohë për të vendosur lëndën me zgjedhje

Një javë kohë do të kenë maturantët për të vendosur kë lëndë do të zgjedhin në provimet e detyrueshme. Nga kjo e hënë e deri në 3 mars, Qendra e Shërbimeve Arsimore ka hapur aplikimet me Formularët A1 dhe A1Z. Maturantët kanë në dispozicion 8 alternativa; nga Qytetaria deri te Kimia.

Denis Meça, maturanti nga gjimnazi “Ismail Qemali” në Tiranë, tashmë e ka bërë zgjedhjen e tij. Në 19 Qershor do të jap si provim shteti Fizikën.

“Ëndrra ime dhe pasioni im. Nuk është se është sugjerim apo imponim nga prindërit. Unë preferoj inxhinieri provimi.”- tha Denis Meça, maturant.

Aplikimi, si çdo vit tjetër, bëhet online në portalin e Maturës dhe ndihmohet nga një mësues mbikëqyrës për të evituar gabimet e mundshme në plotësimin e tij.

Denisi tregon që në shkolla kanë nisur dhe konsultimet paraprake për të bërë përgatitjet e duhura për provimet e detyrueshme.

“Që nga dy javët e para të shkurtit kanë nisur në lidhje me Fizikën, Matematikën, lëndën e pare Gjuhën e Huaj Anglisht dhe Gjuhë Shqipe. Duke u nisur nga vetëbesimi që kam duke qenë se jam dhe nxënës ekselent shpresoj që provimet e maturës të jenë me rezultate të larta. Në varësi të marrëveshjes që është bërë mësues-nxënës konsultimet mund të bëhen në mëngjes ose pasdie 45 minuta.”-tha Denis Meça, maturant.

Provimet e maturës shtetërore 2023 nisin me dt. 1 Qershor me provimin e parë atë të Gjuhës së Huaj, vijojnë më 7 Qershor me Gjuhë Shqipe dhe Letërs, 13 Qershor provimi i Matematikës dhe mbyllen me provimin e lëndës me zgjedhje në 19 Qershor.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit