Mbeturina në rërë, Shëngjini ende nuk është gati për këtë verë! Bashkia: Sezonin e hapim javën tjetër, do pastrohet bregdeti

Pushuesit e parë kanë ardhur por Shëngjini ende nuk është gati për nisjen e sezonit turistik. Përveç mbeturinave në rërë që bashkia premton se bregdeti do pastrohet javën tjetër, hoteleri turizmi po vuan mungesën e punëtorëve.

Qyteti turistik nuk është ende gati për sezonin, edhe pse jemi në gjysmën e dytë të majit. Pushuesit thonë se duhet të ishin marrë masat më herët për pastrimin e bregdetit dhe vendosjen e çadrave.

“Mbeturinat  shishet plastikën nuk lejohet. Kjo është diçka që ta vret syrin. Një mungesë është  kjo pistë që po shihni këtu , rëna duhet punuar pastruar. Ka ende probleme të vogla por fillimi është por duhet të rregullohen këto”, u shpreh një pushues.

Pritshmëritë për këtë sezon janë mjaft të larta, por problem për menaxherët e hoteleve e restoranteve mbetet mungesa e krahut të punës. Në këto kushte i kanë kthyer sytë tek punonjësit e huaj, por po hasin vështirësi në plotësimin e dokumentacionit.

“Presim një punë të mirë mund të themi prenotimet deri tani janë mesë të mjaftueshme pothuajse gjysmën  e strukturës e kemi të rezervuar qershor korrik gusht  edhe fillimin e shtatorit. Maj prill ka ndikuar shumë faktor qoftë edhe votimet qoftë edhe koha domethënë në këtë moment që  flasim ne pothuajse jemi zero me punën. Këtu ngelet problem kryesor puna e stafit mundohemi ti marrim  punëtorë të huaj por procedurat janë shume afatgjate Momentalisht kemi çerekun e stafit që na duhet jemi Akoma në kërkim” tha Dritan Kondakçiu, operator turistik.

Përmes një bisede telefonike nënkryetari i Bashkisë Lezhë Ermal Pacaj, bën me dije se ka nisur puna për sistemimin e zonës turistike dhe fundjavën e ardhshme bregdeti do të jetë gati, ku do të bëhet edhe ceremonia zyrtare e çeljes së sezonit

M.T/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • H2O: 21/05/2023 05:33

  Si pushues i rregullt, qe nuk e tradhtoi Shengjinin kam nje kerkese…Perveç ranes, çadrave dhe pastrimit te pleherave ne td gjithe teritorin, Bashkia te marri masa per 19-15 tezga dhe tenda per tregun ne kalaten afer portit, ku gjendja ka qene skandalaoze..Produktet shiten ne balte e pluhur pa asnje mbrojtje higjeno sanitare… Besoj eshte nje investim fare minimal, qe rregullon edhe ket tregues per plazhin e mrekullueshem te Shengjinit.

  Përgjigju
 • Alb: 20/05/2023 16:42

  Ma shum se gjysja e plazhite ne shengjin ska banjo poplike. Kurse bashkija thote per ranen.

  Përgjigju
  • alfred: 20/05/2023 21:58

   Banjot publike janë pak si miratina , por aty këtë verë nuk do të gjejmë dot si vitin e kaluar asnjë vend plazhë të lirë ose vende të lira ,për pushuesit të cilët nuk duan të rrinë në ato farë shezlongjesh që administrohen nga disa dhëmbëprishur e aq më shumë nga arrogantë me komunikim rrugaçësh në qoftëse rri afër vendeve të zaptuara ,kuptohet kjo me leje apo pa leje të bashkisë , a thua vallë këtë vit do të ndiqet e njejta situatë skandaloze në Shëngjin apo aq më keq në Velipojë për zaptimin e plazheve ,apo do të ketë ndonjë ndryshim që në çdo 50 metra plazh me çadra do të ketë 30 metra plazh të lirë e keshtu me radhë në gjith bregdetin e Shengjinit dhe të Velipojës .

 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Rishpallet projekti i rrugës ‘Janinë-Kakavijë’ me buxhet 234 milionë euro

Rishpallet projekti i rrugës ‘Janinë-Kakavijë’ me buxhet 234 milionë euro