Mbi 90 milionë raste dhe mbi 1.9 viktima janë shënuar nga COVID-19 në të gjithë botën

Mbi 90 milionë raste dhe mbi 1.9 viktima janë shënuar nga COVID-19 në të gjithë botën

Foto ilustruese

E kush do ta mendonte që në vitin 2020 rrjedha e jetës njerëzore do të ndryshonte në këtë mënyrë?

Virusi COVID-19 që ka goditur tokën, ka shkaktuar tashmë 1,943,252 viktima, ndërkohë 90,698,044 është numri total i infektimeve në të gjithë botën që nga fillimi i pandemisë.

Sipas të dhënave nga worldometer numri total i pacientëve të cilët janë shëruar nga virusi është 64,819,243.

Ndërkohë vendi i cili kryeson “listën e zezë” të numrit më të lartë të infektimeve dhe viktimave nga koronavirusi është SHBA, më pas India, Brazili, Rusia, Britania e Madhe, Franca, Turqia edhe Itali.

Nuk mjaftonte vetëm kaq por së fundmi planeti tokë është goditur nga një mutacion i COVID-19, një variant i ri i tij i cili po përhapet me shpejtësi në botë duke shkaktuar panik te qytetarët. Shkencëtarët nga ana tjetër pretendojnë që ky është një virus pasojat e të cilit nuk janë dhe aq të rënda.

Në kuadër të këtyre zhvillimeve, qeveritë e vendeve kanë ndërmarrë masa të reja anti-COVID, duke bllokuar kështu edhe udhëtimet mes shteteve.  

Ndërkohë vaksinimi masiv i qytetarëve ka filluar në pjesën më të madhe të botës, duke u bërë kështu “drita jeshile” për ti dhënë fund kësaj pandemie.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidenti Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura