Mbretëria e Bashkuar, rënien më të madhe ekonomike në 300 vitet e fundit

Rishi Sunak

Ministria  e Financave në Mbretërinë e Bashkuar paralajmëron rënien më të madhe ekonomike në vend në 300 vitet e fundit, pasi Produkti i Brendshëm Bruto ka rënë në 11.3% në vitin 2020.

Ministri i financave Rishi Sunak po përshkruan planet e shpenzimeve të qeverisë britanike për vitin e ardhshëm, përkundër dëmit të madh në financat publike të krijuara nga pandemia.

 Në fjalën e tij Sunak  tha se ndërsa urgjenca shëndetësore nuk kishte mbaruar ende, kishte filluar emergjenca ekonomike

Ai dha më shumë detaje të planeve të shpenzimeve për shërbimet publike dhe për të luftuar papunësinë, pasi ka njoftuar tashmë 4.3 miliardë stërlina në programe për të ndihmuar njerëzit të fillojnë punë.

Sunak deklaroi po ashtu se nuk mund të ketë rritje të pagës në sektorin publik, por investimet publike do të synojnë të ndihmojnë ata që kanë më shumë nevojë.

Lajmi në përditësim

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të ketë shitblerje të votës edhe më 25 prill?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Denoncimi: Kriset kulla e Minares së xhamisë së 'Et’hem Beut'! Reagon Instituti i Trashëgimisë Kulturore: Është mbetje silikoni