Më 23 maj testohen nxënësit e klasave të pesta

Më 23 maj testohen nxënësit e  klasave të pesta

TIRANË- Më 23 Maj 2022 të gjithë nxënësit e klasave tè pesta do t’i nënshtrohen testimit të njohurive të fituara në ciklin fillor në 3 lëndët bazë Gjuhë Shqipe, Matematikë dhe Dituri Natyre.

Ky provim nuk ka qëllim penalizimim në vlerësim, por i shërben më sè shumti ministrisë së arsimit për të parë boshëllëqet e për të krijuar më tej ndèrhyrje dhe përmirësime përsa i përket cilësisë së procesit mësimor. Vlerësimi i arritjeve të nxënësve të arsimit fillor, fillon në orën 10:00 dhe zgjat 1 orë e 30 minuta.

Nxënësit me aftësi të kufizuara zhvillojnë vlerësimin e arritjeve në përshtatje me programin mësimor me të cilin punojnë, veçoritë dhe standardin e tyre. Instituti i nxënësve që nuk shikojnë testin e kthen në sistemin e shkrimit Brail.  Drejtoria e Përgjithshme e Arsimit parauniversitar monitoron procesin e vlerësimit të arritjeve  të nxënësve të arsimit fillor dhe raporton për çdo parregullësi të vërejtur gjatë zhvillimit të tij .

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Escobar: Vuçiç do shfrytëzojë ndikimin për t’i bindur serbët të marrin pjesë në zgjedhje

Escobar: Vuçiç do shfrytëzojë ndikimin për t’i bindur serbët të marrin pjesë në zgjedhje