Me 77 vota ‘Pro’ në parlament, Maqedonia e Veriut bëhet me qeveri të re

Mbrëmjen e sotme, parlamenti në Maqedoninë e Veriut ka formuar qeverinë e re me 77 vota 'Pro'. Këtë qeveri e përbëjën forca politike si: VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM e Maksim Dimitrievskit.

Në seancën e sotme plenare, e cila u ndërpre për shkak të ndërprerjeve të energjisë elektrike, 22 vota ishin kundër qeverisë së re. Deputetët e LSDM-së dhe të majtës votuan kundër formimit të qeverisë së re, ndërsa Fronti Europian la seancën para përfundimit të saj.

VMRO DPMNE siguroi një fitore të thellë në zgjedhjet e dyfishta në Maqedoninë e Veriut në muajin maj. Kjo forcë politike e cila u rikthye në pushtet pas 7 vitesh fitoi 58 vende nga 120 në total në Kuvendin maqedonas. Ndërsa menjëherë bën një aleancë me partinë shqiptare Vlen.

Qeveria e re maqedonase u formua nga kreu i VMRO DPMNE, Hristo Mitskoski. Përveç zgjedhjeve parlamentare, VMRO-ja fitoi edhe zgjedhjet presidenciale, teksa kandidtja e kësaj force Gordjana Siljanovska, triumfoi ndah Pendarovksi të LSDM-së.

G.K/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Terrorizoi zonën duke qëlluar me armë nga banesa 71-vjeçari në Korçë lihet në 'arrest shtëpie'

Terrorizoi zonën duke qëlluar me armë nga banesa 71-vjeçari në Korçë lihet në 'arrest shtëpie'