Me golat e Roben dhe Ribery, Bayern Mynchen shpallet kampion i Bundesligës

Frenk Riberi dhe Arjen Robben

Java e fundit e Bundesligës nuk ka dhuruar surpriza pasi Bayern Mynchen ka arritur të shpallet kampion për sezonin 2018-2019. Skuadrës së drejtuar nga Kovac i nevojitej barazimi ose një humbje jo e tellë kundër Eintraktit të Frankfurtit, ndërsa 90 minutat kanë përfunduar me shifrat 5-1. Në këtë takim lanë gjurmë edhe Riberi me Roben, dy lojtarë të cilët gjetën rrugën e rrjetës dhe që do të largohen në fundin e sezonit pas shumë viteve me klubin e Bayern.

Në fund vërshëllima e trefishtë zyrtarizoi titullin e 7 radhazi dhe të 29 për historinë e klubit. Ndërkohë edhe pse nuk ishte e mjaftueshme për titullin, Dortmund bëri detyrën në javën e fundit të kampionatit duke fituar 0-2 kundër Mynshenglabah. Në këtë takim për verdhezinjtë realizuan Sancho në fundin e pjesës së parë dhe Reus në të dytën.

Një sezon fantastik për Dortmundin që në fund sheh të humbasë kampionatit vetëm për 2 pikë më pak se Bayern-i.

×

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale