Me maska dhe matje temperature, shkollat në Shkodër hapin dyert! Drejtoresha e DAR: Masat janë marrë, nis mësimi plotësues

Shkollat parauniversitare kanë hapur dyert sot edhe në Bashkinë Shkodër.

Me maska të vëmë dhe me matjen e temperaturës ka qenë pamja që është ofruar në dyert e shkollave në nisje të këtij viti.

Drejtoresha e DAR Shkodër Sindis Sulja, në një interviste për mediat është shprehur se ka nisur procesi plotësues në shkollat e Shkodres nderkohe qe ky vit vjen me risi me mësimin plotësues, regjistrimin ne e-albania për klasat e para, por edhe me shpërndarjen e librave falas.

“Duke inspektuar shkollën e parë kemi konstatuar se të gjitha masat janë marrë. Shkolla e dytë është shkolla Xheladin Fishta në të cilën po bëjmë startin e hapjes së vitit të ri shkollor me programin udhëzues që ka ardhur ministria. Në 2 risitë themelore të arsimit këtë vit janë mësimi plotësues dhe shpërndarja e librave falas në të cilën do vazhdojmë rekrutimin në ditët në vazhdim, dhe pjesa tjetër është regjistrimi i fëmijëve të klasave të para në e Albania dhe klasave të 10 në bazë të vendbanimeve që kanë fëmijët. Unë u uroj suksese ka pasur pjesëmarrje të madhe jo të pritshme. Shpresojmë që me 27 të fillojmë një proces të mbarë pas një viti që lamë pas nga pandemia”, tha ajo.

Për mësuesit dita e parë e mësimit plotësues ka qene surprizues dhe janë te bindur se këto 3 jave do të shërbejnë për marrjen e dijeve dhe nisjen me sukses të vitit te ri shkollore me 27 Shtator.

 


Lajmi kryesor:

Sot nisi mësimi plotësues në shkolla, udhëzimi: Mësuesit të vaksinohen deri më 30 shtator! Kushi: Shfrytëzoni mundësinë për të nisur vitin me njohuri të rikuperuara


J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Rruga e Arbrit së bashku me urën më të lartë në Ballkan hapet në 29 nëntor! Ministrja: Mjetet të ecin me kujdes