‘Më tha: Nuk dua të vdesësh’, infermierja shqiptare në Itali rrëfen çfarë i tha vajza! Përlotet moderatorja e “Rreze Dielli”: Jemi krenarë për ju…

Emocionuese dhe rrënqethëse ka qenë biseda me infermieren shqiptare Sonila Luga, e cila në emisionin “Rreze Dielli” solli përjetimet e ditëve të saj të punës në spitalin e Berscias, në luftën e vazhdueshme kundër koronavirus.

Ajo tregon se lodhja dhe sfilitja para dëshirës për të ndihmuar nuk është asgjë, por frika se mos infektonte fëmijët e saj padashur, ka qenë gjithmonë prezente. Ndonëse nuk mund të jetë pranë fëmijëve dhe duhet të respektojë distancën edhe kur është në shtëpi, asaj i kanë mbetur në mendje fjalët e vajzës e cila e frikësuar për shëndetin e saj I ka kërkuar të bëjë kujdes.

"Kur filloi e gjithë kjo histori vajza ishte shumë e shqetësuar, edhe djali po ashtu po vajza është pak më e madhe dhe I kupton gjërat më mirë. Ishte shumë e informuar për gjendjen që ndodhej Italia, dhe nuk do ta harroj kurrë kur erdhi një natë pranë meje, sepse nuk mund t;I përqafoj dhe nuk mund ti puth, por erdhi pranë meje dhe më tha: Mami, unë kam një mendim që dua ta them, sepse jam e shqetësuar. Unë dua që t’I të shkosh në punë t’I ndihmosh pacientët, por nuk dua që ti të vdesësh. Kjo është ndjenja që fëmijët tanë, e cilitdo prej nesh që punojmë në këto kushte përjetojnë’ shprehet infermierja shqiptare." thotë infermjerja. 

Këto fjalë kanë emocionuar moderatoren e emisionit “Rreze Dielli”, e cila nuk ka mundur dot as të përmbajë lotët.

Jemi shumë krenarë për ju. Shqiptarja e cila si shumë shqiptarë të tjerë, ka zgjedhur që të punojë për të shpëtuar jetët e atyre që po rrezikojnë përballë koronavirus. Ne duam shumë që këto moment… kërkoj ndjesë, kur bëhet fjalë për fëmijët bëhem kështu. E kam të vështirë!”, është shprehur Katerina Trungu.


Lajmi kryesor:

Infermierja shqiptare në Itali rrëfen përjetimet në spitalin ku luftohet për jetën, Sonila Luga: Pacientët refuzonin të ushqeheshin! Vajza më tha ‘Nuk dua të vdesësh…’


D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Policia amerikane zbulon autorin e vrasjes së reperit Tupac! Legjenda e hip-hopit u ekzekutua në moshën 25-vjeçare në Las Vegas

Policia amerikane zbulon autorin e vrasjes së reperit Tupac! Legjenda e hip-hopit u ekzekutua në moshën 25-vjeçare në Las Vegas