Media greke i dedikon shkrim kryeministrit: Ana artistike e Edi Ramës, pritet të ‘ndriçojë’ ekspozitën e tij në Zappeion në Greqi

Media greke i dedikon shkrim kryeministrit: Ana artistike e Edi Ramës, pritet të ‘ndriçojë’ ekspozitën e tij në Zappeion në Greqi

Edi Rama

Kreu i qeverisë, Edi Rama pritet të zhvillojë një vizitë zyrtare në Athinë më 20 dhe 21 mars, ku përtej politikës do i dedikojë pak kohë edhe anës tjetër të tij. Media greke, Protothema ka botuar një shkrim sa i përket karizmit të kryeministrit duke folur posaçërisht për  hapjen e ekspozitës me pikturat e tij. Protothema shkruan se ekspozita pritet të hapet më datë 20 në “Zapion Megaro” ku Rama do të shoqërohet nga homologu grek Kyriakos Mitsotakis. Kjo hapësirë dedikuar artit do të qëndrojë hapur deri më 30 mars dhe hyrja do të jetë falas, për të gjithë entuziastët dhe kureshtarët.

Ekspozita e quajtur 'Improvizimet' përmban piktura dhe skulptura mikse të krijuara prej kreut të qeverisë.

Artikulli i plotë:

Një aspekt ndryshe, i panjohur për shumëkënd, i personalitetit të kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ndriçohet përmes ekspozitës me titull "Improvizimet", e cila përfshin vepra dhe skulptura miks të krijuara prej tij dhe hapet më 21 mars në Rezidenca Zappeion. Ekspozita e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme Greke është kuruar nga zonja Katerina Koskina, historiane e artit-muzeologe. Një strukturë-instalim në shkallë të gjerë i veshur me letër-muri, mbi të cilin janë printuar një numër i madh pikturash të Edi Ramës, përcakton hapësirën dhe aktivizon në mënyrë dinamike ekspozitën. Letra e murit ka edhe punime origjinale, të pikturuara në dokumente, si dhe qeramikë.

Titulli i ekspozitës i bën jehonë mënyrës së veçantë të punës së artistit. Në letra me përmasa A4 nga shënime, ditarë apo dokumente politike, tashmë të përdorura, E. Rama improvizon me bojëra, pastel, markera dhe bojëra uji që janë përherë aty, ndërsa vepron si zyrtar i lartë gjatë takimeve dhe telekonferencave. Siç ka vënë në dukje, ky shkrim automatik artistik e ndihmon të fokusohet në këto diskutime gjatë kryerjes së detyrave të tij politike. Elementet e përbashkëta të veprave janë ngjyrat e theksuara, një ndjenjë rrjedhjeje dhe lëvizjeje, forma biomorfike që duket se dalin nga njëra-tjetra dhe ndjekja e gjestit artistik.

Puna e Edi Ramës lidhet me perceptimin e tij për një art me rol social, të integruar në jetën e përditshme dhe hapësirën publike. Këtë koncept e zbatoi kur pas mandatit dyvjeçar si ministër i Kulturës së vendit të tij, u bë kryetar i Bashkisë së Tiranës, detyrë të cilën e mbajti për një kohë të gjatë, pasi u zgjodh tre herë në të. Në fund të fundit, siç ka theksuar ai në intervistën e tij me Hans Ulrich Obrist, "arti është një infrastrukturë sociale".

Kuratorja e ekspozitës, Katerina Koskina, vëren: Vendimi për të lyer fasadat e ndërtesave të shëmtuara dhe të rrënuara të qytetit me ngjyra të ndezura shumëngjyrëshe dhe forma gjeometrike ose organike, gjallëroi peizazhin urban, kontribuoi në përmirësimin e shpejtë të imazhit të qytetit dhe të tij në nxitjen e ndjenjës së komunitetit dhe, mbi të gjitha, duke ndikuar pozitivisht në disponimin e qytetarëve dhe për të fituar besimin e tyre.

Sipërmarrja u regjistrua nga artisti gjithashtu i mirënjohur shqiptar Anri Sala, miku dhe ish-student i tij, në videon Dammi i Colori (2003), duke i dhënë atij një ekspozim të mëtejshëm ndërkombëtar. Me librin Refleksione (1991), të cilin e ka shkruar bashkë me mikun e tij, gjithashtu artist, Ardian Klosi me temën e ndryshimit rrënjësor të regjimit politik në Shqipëri, Rama përcakton kontekstin e ardhshëm të shpirtit të tij artistik të tiranizuar politikisht. Rama mbështet me shkrim me librat e tij dhe në praktikë me veprat e tij zgjedhjet dhe praktikat që zbaton për artin, një partneritet ekstrovert i artit dhe politikës. Në vitin 2013, ai e shndërroi katin përdhe të godinës ku ndodhet Kryeministria në një “Qendër Dialogu” të hapur për qytetarët, ku alternohen ekspozita, seminare dhe konferenca të artit bashkëkohor. Për më tepër, vetë zyra është një e pazakontë, “jo sistematike. hapësirë, e cila ruan detajet e punëtorisë së artistëve.

Siç shprehet kuratori i ekspozitës: Ekspozita e Improvizimeve, e cila është prezantimi i parë i gjerë i veprës së Edi Ramës në Greqi, është me interes të dyfishtë, pasi jo vetëm që hedh dritë mbi veprimtarinë e një artisti me përvojë në fushën e edukimit si. mirë (për shkak të veprimtarisë së tij prej disa vitesh si profesor në Akademinë e Arteve në Tiranë), por edhe personalitetit të një politikani për të cilin arti është jo vetëm shprehje lirie, por edhe mjet kohezioni shoqëror dhe politik.

Ekspozita do të zgjasë deri më 31 mars dhe hyrja do të jetë e lirë për publikun.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Aqifi Himare: 19/03/2023 00:23

  Kto shgarravina nuk mund te quhen piktura kurrsesi.Greket e lene te hapi ekspozite ne athine se ai o premtoi micotaqit nje bust per te atin ne dropull.Kta politikanet tane sharlatane per interesa personale shesin interesat e shqiperise

  Përgjigju
  • Tironsi: 19/03/2023 16:27

   Super pikture.Ku mund te blej nje

 • Shkoder: 18/03/2023 21:07

  Me pelqen piktor me shume se kryeminister

  Përgjigju
 • Roni: 18/03/2023 19:43

  Nje pune shume e mire

  Përgjigju
 • Or tej: 18/03/2023 18:24

  Ky osht per psikiatri or teeeejjjjj

  Përgjigju
  • Beni: 19/03/2023 02:12

   Nuk e dime kush eshte psikopat,o dell

 • Pami: 18/03/2023 17:47

  Komente qesharake komplet ahahaha ene lepirja bonet me lezet o tej

  Përgjigju
 • Olsi: 18/03/2023 17:18

  Shume te rendesishme jane keto vizita qe ben zoti kryeminister,se krijon nje lidhje akoma me te mire midis vendeve.

  Përgjigju
 • Klea: 18/03/2023 17:16

  Ne artist fantastik,am i sigurt qe kane per ta pelqyer shume artin e tij

  Përgjigju
 • arla: 18/03/2023 17:13

  Zoti rama nje politikan dhe ne artist i shkelqyer

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Turizmi premtues, po evazioni?! Tatimet ‘zbarkojnë’ te bizneset: A deklarojnë paga reale e lëshojnë fatura?

Turizmi premtues, po evazioni?! Tatimet ‘zbarkojnë’ te bizneset: A deklarojnë paga reale e lëshojnë fatura?