Mediu, Shkëlzeni, Jamarbri dhe Meta në dyert e SPAK, Sali Berisha kërkon zhbërjen e reformës në drejtësi, e shpall akt korrupsioni të SHBA-BE 

Mediu, Shkëlzeni, Jamarbri dhe Meta në dyert e SPAK, Sali Berisha kërkon zhbërjen e reformës në drejtësi, e shpall akt korrupsioni të SHBA-BE 

Ilir Meta, Shkëlzen Berisha, Fatmir Mediu dhe Jamarbër Malltezi

Pas rreth 1 vit hetime, SPAK ka marrë të pandehur ish ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediun, për rolin e tij në tragjedinë e Gërdecit. Një grup faktesh dhe rrethanash kanë konfirmuar se Mediu ka qenë thjeshtë ‘ushtar’ i Sali Berishës dhe Shkëlzen Berishës për zbatimin e planit të biznesit në Gërdec. Teksa Mediu do të referohet për gjykim në gjykatë, SPAK ka marrë në pyetje në lidhje me Gërdecin Shkëlzen Berishën dhe Aldo Bumçin, ish ministër Drejtësie, i cili ashtu si Mediu, punonte për Shkëlzenin. Ky fakt tregon që SPAK po vijon hetimet për Gërdecin përtej Fatmir Mediut, për të cilin Berisha ka pohuar se ka zbatuar me përpikmëri porositë e tij. Vijimi i hetimeve rrezikon Sali dhe Shkëlzen Berishën. 

Krahas hetimeve për Gërdecin, SPAK vijon hetimet edhe për tjetërsimin e pronës shtetërore ish Klubi Partizani nga qeveria e Sali Berishës, me përfitues dhëndrin e tij, Jamarbër Malltezin, i cili mbi pronën e privatizuar ka ngritur me para të dyshimta 19 kulla, në të cilat është pronar me 35-50 %. Vlera e investimit është dhjetëra milionë euro, ndërsa Jamarbër Malltezi ka pasur në vitin 2006 më pak se 40 mijë USD. 

Procedimi penal e numër 287/2020 për aferën me ish Klubin Partizani është regjistruar me akuzën e pastrimit të produkteve të veprës penale, parashikuar në nenin 287 të Kodit Penal. Me të kallëzuarve nga Kuvendi janë Sali Berisha me dhëndrin e tij, ndërsa SPAK ka nisur të marrë në pyetje ish ministra dhe drejtorë që kanë marrë pjesë në operacionin e tjetërsimit të pronës publike, duke përdorur pushtetin për interesa familjare. 

Ndërkaq, prokuroria mund të rihapë dosjen e 21 Janarit, ku në qendër të akuzave për urdhrin verbal për 4 vrasjet dhe 6 plagosjet është Sali Berisha. Nga ana tjetër, është i hapur një procedim penal për aferën CEZ-DIA, për të cilën Sali Berisha ka akuzuar Ilir Metën si orkestrues i skemës së korrupsionit. Tre procedime të tjera janë regjistruar në SPAK për Ilir Metën, për korrupsion, pastrim parash, shpërdorim detyre, fshehje pasurie etj., në lidhje me lobimin me 1.2 milionë USD të padeklaruara në SHBA, shërbime estetike të padeklaruara bashkë me Monika Kryemadhin, fshehje të pronësisë së Godinës së LSI, një skemë përfitimi me kunatin Drini Kryemadhi etj. 

Në lidhje me dosjen e lobimit dhe të shërbimeve estetike, pritet që të vijnë në Shqipëri përgjigjet për letërporositë, të cilat do të jenë vendimtare për hetimet. Disa javë më parë, Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë ka urdhëruar SPAK të verifikojë pasurinë e Ilir Meta dhe Sali Berishës nëse është deklaruar në përputhje me ligjin dhe nëse ka lidhje me vjedhjen e thesarit të shtetit në vitin 1997 dhe vitin 1999. 

Në këto kushte, kur i biri dhe bashkëpunëtorët më të ngushtë kanë parë derën e SPAK-ut, Sali Berisha shpalli sot platformën politike për zhbërjen e reformës në drejtësi, investimit më të madh të SHBA-BE në Shqipëri. Berisha e konsideroi reformën si një nga aktet më të mëdha të korrupsionit.  

“Reformimi i sistemit të drejtësisë, nxjerrja e tij jashtë reformës së Xhorxh Sorosit, që e kam cilësuar se është një nga aktet më madhore të korrupsionit ndërkombëtar, ajo do ndodhë. Nuk ka deklaratë që mund të maskojë dështimin e plotë të kësaj reforme. Kjo ndërhyrje do fillojë me një referendum popullor. Më pas në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtare, ne do ndërhyjmë me reformë të thellë në këtë sistem, që t’ia kthejmë drejtësinë ligjit, që ajo të jetë e pavarur nga guvernatorë dhe mafia ndërkombëtar”, tha Berisha.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ilir Memeti: 05/02/2023 18:12

  Ky gazetari i mirènjohur i stèrmadhimeve tè ndodhive shumè tè hershme,nuk meret apsolutisht me keto tè tashmet,nji i majtè me mision tè dyshymt.Ky farè Adriatiku ,si pjesè e propagandès maqinerike tè rilindjes mafioze.

  Përgjigju
 • Sulo qesendia: 05/02/2023 15:57

  Ne respekt te autorit te shkrimit dhe komenteve te bera po jap nje mendim pak ndryshe.Prej vitesh nga 91 jane keto probleme,femijet tane qe po behen burra e te fillojne jeten japin e marrin po me keta.Tani nje pyetje e thjeshte,a ka strukture shteterore,ligjore apo tjeter te meret me femijet tane me ne qe na zuri ky mallkim qe kaq vjet te shohim ca kerma neper kembe dhe ajrin qe marrim e infektuan? Cfare strukture duhet te ngrihet te ndaje keto gjera qe te gjithe i dine e faktet sa nuk dalin nga sirtari? Kam nje sugjerim modest keta tipa duhen thirrur te bejne deklarate,e ti falen zullumet qe kane bere por me kushtin qe pas kesaj te terhiqen nga cdo aktivitet politik e shoqeror e po dolen nga ato shpellat nga kane dale ta mendojne mire e nderkohe vijne ne drejtim ne politike e kudo ai brez i ri me vitalitet e energji bashkekohore e te mendoje per te ardhmen e vet pa keta surreter qe dhe ne pamje po marin fytyre egersire

  Përgjigju
  • Une: 05/02/2023 18:38

   Dakord tu falen zullumet e te ikin. Skam qene e sjam dakord te hyjne ne burg se prape ne do paguejme per keta hajduter maskarenj, thjesht duhet tu sekuestrohet pasuria e vjedhur ketij populli. Vetem atehere ky vend do te shoh dite me te mira nga femijet tane

  • Une: 05/02/2023 18:35

   Ti

 • Grupi: 05/02/2023 10:35

  Na shkoi jeta duke degjuar hetime hetime hetime. Cfare duhet te hetohet me O SPAK qe ti coni para drejtesise keta horra? Ka nevoje me Gerdeci per hetime me 26 te vrare? Ka nevoje per hetime 21 janari kur vete k.ministri kufome Sali Ram Berisha deklaron se do dale me sniper? Ka nevoje per hetime me masakra e klubit partizani? Ka nevoje me per hetime gjiri i lalzit? Ka nevoje me per hetime pasuria perrallore e Shkelzenit, Mediut, Metes, Monikes? Boll e lodhet kete popull, ose veproni ose mos flitni me fare dhe ju ngecshin ne gryke milionat qe merrni si paga nga taksat tona.

  Përgjigju
 • Zekthi: 05/02/2023 09:33

  Per cilin Referendum POPULLORE na flitka ky sulltan sketerra? A nuk ishte kjo hiene e pangopshme dhe gjakesore qe ne 2018 ky mashtrues bashke me Ramen ndryshuan pa Referendum Kushtetuten,vetem keta te dy, ku ja e hoqen te drejten e Referendumin ketij populli qe e vodhen, e varferuan dhe e poshteruan per 32 vite deri me sot. Dhe I dhane pushtet absolut vetem K..ministrit, ne menyre qe keta monstra tradhetaret antishqiptare, te vendosnin vete si faraaonet mbi fatet e vendit, sikur te ishte çifligu I tyre. Ndersa tani ky sulltani plak i sketerres, gjeni kurajo dhe fytyre qe pa pike turpi na flitka per Referendum POPULLOR...???

  Përgjigju
 • Joti: 05/02/2023 06:58

  Keni gjith kto vite një muhabet, tjet realisht ju ngrinin pasurit, ju hiqte e drejta e kandidimit, folni ëndrra me sy hap.

  Përgjigju
 • aleksadros: 05/02/2023 05:56

  mose falni asnje rope te gjitheve kush do te jet 30 vjet vetem vjedhin e vrasin plerat

  Përgjigju
 • gorishjoti: 04/02/2023 22:15

  Po Arben Ahmetajn Balluken Ilir Beqajn apo jane me te mire keta.Jeni bere me keq se RD e kohes te Saliut 92-96 o Skiptalja

  Përgjigju
 • nuri: 04/02/2023 21:19

  SALI BERISHA NJE KOMUNIST I MODELIT SERBO-RUSQE LINDOR; AI KA INSTALUAR KORRUPSIONIN DHE KRIMIN E ORGANIZUAR NE TE GJITHE TERITORIN E REPUBLIKES SE SHQIPERISE DHE NE SHTETET FQINJE TE SAJ.

  Përgjigju
 • Nuri: 04/02/2023 21:14

  Tirane February 2, 2023. RESPEKT & FALENDERIME NATO & SHBA! FAMILJA KOKALARI ESHTE NDERI I KOMBIT SHQIPTAR! RESPEKT PER TE PUSHKATUARIT DHE TE BURGOSURIT POLITIK QE KA SHKAKTUAR RREGJIMI TOTALITAR I ISH DIKTATURES KOMUNISTE TE SERBO-RUSISE NE SHQIPERI. ÇLIRIMI I KOSOVES ME 17 SHKURT 2000 KJO ESHTE NJE FITORE E MADHE PER MBARE KOMBIN SHQIPTAR. Urime KOSOVE! Lavdi DESHMORVE te LUFTES se KOSOVES! DIKTATOR I FUNDIT KOMUNIST SALI RAM BERISHA NGA FSHATI VIÇIDOL, TROPOJ, AI DOLI ANTISHQIPTAR ME I RREZIKSHEM SE SA DIKTATORI I MEPARSHEM ENVER HOXHA. MARSHALI TITO I REPUBLIKES FEDERATIVE te JUGOSLLAVISE-MADHE DHE TE DERGUARIT E IJ DUSHAN MUGOSHA DHE MILODIN POPUVIÇI KAN THEMELUAR NE SHQIPERI PARTIN KOMUNISTE TE SHQIPERISE. DIKTATORI I FUNDIT RAMIZ ALIA I MODELIT TE RREGJIMIT TE SHTETIT TE DIKTATURES KOMUNISTE NE SHQIPERI, AI NE VITIN 1990 KA EMRUAR KOMUNISTIN FANATIK SALI BERISHA TE MODELIT TE SERBO-RUSISE PER TE ORGANIZUAR DHE DREJTUAR PARTIN DEMOKRATIKE TE SHQIPERISE. DATA HISTORIKE MBAREKOMBETARE E 17 SHKURTIT 2000 KA SHKATRRUAR TE GJITHA PROJEKTET E SERBISE SE MADHE, PER TE MBAJTUR TE PUSHTUAR KOSOVEN DHE ME PAS PER TE PUSHTUAR REPUBLIKEN E SHQIPERISE. NE VITIN 1912 SAPO ESHTE LARGUAR NGA TERITORI I SHQIPERISE ETNIKE DIKTATURA PUSHTUESE E SULLTANIT TE TURQUISE. EUROPA E PABESE ANTISHQIPTARE NE KUVENDIN ANTIDEMOKRATIK NE LONDER, KA COPTUAR SHQIPERINE NE KUNDERSHTIM TE LIGJEVE DEMOKRATIKE TE TE DREJTAVE TE NJERIUT DHE NE KUNDERSHTIM TE SOVRANITETIN DHE TE INTEGRITETIN TERITORIAL TE ÇDO SHTETI DHE KOMBI. EUROPA ANTISHQIPTARE E KA COPTUAR SHQIPERINE ETNIKE DHE JA KA DHURUAR TERITORITORET E SAJ KLANEVE PUSHTUES TE MALIT ZI DHE SERBISE DHE MAQEDONISE SE VERIUT DHE GREQISE. NGA VITI 1912 DHE DERI SOT PERSE KUDO NE TROJET E SHQIPTARVE VETEM TURTURA DHE TERROR DHE MASAKRA ÇNJERZORE JANE KRYER KUNDER JETES SE SHQIPTARVE. MJAFT JANE MASAKRUAR DHE TRUAMATIZUR SHQIPTARET KUDO QE JETOJNE NE TROJET E TYRE; KA ARDHUR MOMENTI PER TA HEDHUR NE KOSHIN E PLEHERAVE KETE MODEL SISTEMI SHTETROR ANTISHQIPTAR TE KORRUPSIONIT DHE KRIMIT TE ORGANIZUAR. PERSE PRESIDENTI DHE KRYEMINISTRI I SHQIPERISE SALI BERISHA NGA VITI 1992 DHE NE VAZHDIM ME QELLIM KJO MOSTER E SERBISE KA PERHAPUR MES SHQIPTARVE KONFIKTE E VETEGJYQSI, KA PERHAPUR HASMERI DHE GJAKMARRJEN ? PO KJO MOSTER E KOMUNIZMIT TE SERBO-RUSISE KA INSTALUR MES FAMILJEVE SHQIPTARE KRIME TE RENDE DHE DERI VETVRASJEN DHE VELLAVRASJEN. PERSE KRYETARI I SHTETIT TE SHQIPERISE SALI BRISHA NE VITIN 1997 KA SHKATRRUAR ARMATIMIN E MBROJTJES SE USHTRISE SE SHQIPERISE? KU MUNICIONI DHE ARMATIMI LUFTARAK KA RENE NE DUART E FEMIJVE DHE NE DUART E ARMIQVE MERCENAR DHE SPIUNVE SHIPFOLES QE ISHIN KUNDER KOMBIT SHQIPTAR. PERSE KOMUNISTI FANATIK SERBO-RUS SALI BERISHA PASI AI KA PUSHTUAR DREJTIMIN E QEVERISE SE SHQIPERISE NE VITIN 1992 DHE NE VAZHDIM, KJO MOSTER ANTISHQIPTAR KA INSTALUAR NE SHQIPERI DIKTATUREN E RE TOTALITARE ME TE EGER NE BOTE ATE TE KORRUPSIONIT DHE TE KRIMIT TE ORGANIZUAR? KY MODEL SISTEMI SHTETROR ESHTE PERHAPUR ME SHPEJTESI NE TE GJITHA SHTETET FQINJE TE SHQIPERISE. PERSE PRESIDENTI DHE KRYEMINISTRI I SHQIPERISE SALI BERISHA KA PENGUAR ÇLIRIMIN E KOSOVES DHE KA FURNIZUAR ME NAFTE TANKET E USHTRISE PUSHTUESE TE MILLOSHOVIÇIT? PROJEKTI ANSHQIPTAR I MUAJT DHJETOR 2022 KA DESHTUAR, PER ANEKSIMIN E KOSOVES NGA SERBIA E MADHE. KY PROJEKT DESTABILIZUAES I BALLKANIT ESHTE BERE NE BASHKEPUNIM ME DIKTATORIT TERRORIS SALI BERISHA TE KORRUPSIONIT DHE KRIMIT TE ORGANIZUAR NE SHQIPERI. SPIUNI I KOMUNIZMIT TE SERBO-RUSISE SALI BERISHA KA PREGATITUR PROJEKTIN E FUNDIT DESHTABILIZUES TE REPUBLIKES SE SHQIPERISE:- “Agron Neza, qytetari shqiptaro-amerikan që përmendet në dosjen hetimore të ish-agjentit të FBI, Charles Mcgonigal”. KY PROJEKT DESTABILIZUES ESHTE I DESHTUAR SEPSE NON-GRATA DHE DIKTATORI TERRORIST SALI BERISHA I MODELIT SHTETROR TE SERBO-RUSISE ESHTE NE PRAGUN E ARRESTIMIIT. ME AKUZE TE RENDE KUNDER TIJ: “PER KORRUPSION MASIV DHE KRYRJE KRIMESH TE RENDA KUNDER NJERZIMIT SHQIPTAR DHE KUNDER NJERZIMIT TE SHTETEVE DEMOKRATIKE PERENDIMORE”. PESE PROPOGANDA E KORRUPSIONIT DHE KRIMIT TE ORGANIZUAR, NE TE GJITHA TROJET E SHQIPERISE ETNIKE KANE FILLUAR NJE FUSHATE SHPIFJE DHE DENIGRUESE KUNDER SHBA? “Serbo-Ruset dhe Grekafonet kan plot 110 vite qe bashkepunojne me mercenaeret-spiuna-shqipfoles, ata e nuhatin shum mire termetin e fuqishem qe do te ndeshkohen nga superfuqia e Zotit dhe nga Superfuqia Demokratike e SHBA”. PESE ESHTE PENGUAR PAJTIMI MBARE KOMBETAR PER TE GJITHE SHQIPTARET NE TROJET E SHQIPERISE ETNIKE? RROFTE KOMBI SHQIPTAR I BASHKUAR NE PAQE DHE VLLAZRRIM! ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Report TV -Geri Kokalari e zbulon për herë të parë: Berisha është takuar 2 herë me agjentët e FBI Kliko linkun poshtë për te shikuar vidion. https://www.youtube.com/watch?v=ZltF_RYpzXc ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, SHBA shpall "non grata" Sali Berishen | Lajme - News Kliko linkun poshtë për te shikuar vidion. https://www.youtube.com/watch?v=4FQokpqWYJ4 ............................................ Pajtimet e Gjaqeve neper Kosove 1990 (Dokumentar "Kurr më") Kliko linkun poshtë për te shikuar vidion. https://www.youtube.com/watch?v=PisrndwQPy4 ................................ A1 Report - Ekskluzive/ Biseda mes Ramizit Kadaresë dhe Berishës në 1990 - Pjesa e 1 Kliko linkun poshtë për te shikuar vidion. https://www.youtube.com/watch?v=e1j2fVkmh3U&t=5s ................................. Opinion - Takimi i Ramiz Alise me Studentet_Pjesa 1 (08 dhjetor 2009) Kliko linkun poshtë për te shikuar vidion. https://www.youtube.com/watch?v=k6md3Ih_FC8 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, SHBA shpall “non grata” Sali Berishën dhe familjen e tij - News, Lajme - Vizion Plus Kliko linkun poshtë për te shikuar vidion. https://www.youtube.com/watch?v=_xEYEQBX0JI ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, SHBA: Hetoni Sali Berishën, gjetëm korrupsion - Vizion Plus Kliko linkun poshtë për te shikuar vidion. https://www.youtube.com/watch?v=9gmPAf0CFGg ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Report TV -Geri Kokalari e zbulon për herë të parë: Berisha është takuar 2 herë me agjentët e FBI Kliko linkun poshtë për te shikuar vidion. https://www.youtube.com/watch?v=ZltF_RYpzXc

  Përgjigju
  • Edi: 05/02/2023 10:06

   Duhet te IKI sala ,ky Tumor cancerogen duhet te hiqet nga trupi i Shqiperise Vetem atehere do marrim fryme lirisht

 • Gesa: 04/02/2023 18:38

  E tmerrshme mjer ne se nga kush rrethohemi,llumi PD-ja

  Përgjigju
 • Emigranti: 04/02/2023 18:11

  Kanë ngritur gjithë këtë katrahurë vetëm për të mbuluar skandalet e veta dhe të familjarëve të tyre! Vjen dita që pa pikë turpi dalin këta dhe thonë se FBI, CIA etj janë të korruptuara dhe se këta janë qingja të pafajshëm ahahahahaha. Mjerë ata që i shkojnë mbrapa, thjesht sepse o janë si ata ose në kohën e tyre kanë përfituar toka, ndërtuar pa kriter e me letra fallco, zaptuan male e lumenj, zaptuan Tiranën dhe vunë tela me tabela TOKE ZANUN.

  Përgjigju
  • Salah: 04/02/2023 20:34

   Bandat e Berishës janë kriminelë aq memece sa nuk respektuan kontratat për tokat e garantuara nga shteti sipas ligjit 7665 Turizmi Zonal dhe i shitën këto toka në bregdet. Për shkak të këtyre garancive shtetërore, ata u penguan ndërkombëtarisht. Janë budallenjtë që rrënuan shtetin, të ardhmen

  • Emigranti 2: 04/02/2023 18:22

   E verteta eshte se na kane detyruar te largohemi nga vendi yne. Dhe tani tallen, e kane kuptuar qe jemi popull frikacak, pranojme te largohemi nga vendi yne qe keta te vjedhin te qete.

 • HAJDAR AGA: 04/02/2023 17:32

  Kta jan tre mosketjerët me në krye Roshforin spiunin Ilir Metaj, kta e bojn Shqiprin llum po ta marin prap drejtimin e saj. Kto lloi fytyrash jan jashqitja e kombit Shqiptar.

  Përgjigju
 • Loni: 04/02/2023 17:05

  Hajduta te ndyre jeni ju te 4

  Përgjigju
 • Toni: 04/02/2023 17:05

  Ju jeni llumi i vendit tone

  Përgjigju
 • nurian: 04/02/2023 16:20

  DO VI rralla kater veta me shume dhe per arestime bashke me bashke

  Përgjigju
 • Ridi: 04/02/2023 16:09

  Keto jane njerezit qe shpopulluan Shqiperine, keto jane njerezit qe shkaterruan arsimin, ekonomin dhe cdo gje e lidhur me Shqiptaret. Ku eshte llumi qe vazhdon te hiqet si paria e vendit, fetyrat me te shpifura qe Shqipetaret ne breza do te shohin. Hajde e mos kerko Enverin prape

  Përgjigju
  • Gymy: 04/02/2023 20:00

   100% ke te drejt

  • xhaba.: 04/02/2023 19:22

   Ke te drejt kto duan Enverin fjal me vend.i

 • Ceco bixhaky: 04/02/2023 16:07

  Berish o monster te pret bixhaku per te te rjepur, por te gjalle ama?

  Përgjigju
 • Tritan: 04/02/2023 15:43

  Ik ore kriminel

  Përgjigju
 • Goni: 04/02/2023 15:36

  Ku di xhumaxhuxhi Sali ca esht drejtsia mo qe flet kshu

  Përgjigju
 • Erjon: 04/02/2023 15:30

  Vetem burgun meritoni,se e keni rropur kete vend,Spak ti fusi sa me shpejt ne burg keta kriminel.

  Përgjigju
 • Arber: 04/02/2023 15:24

  O berish o kriminel i poshter,do te vij dita edhe ty,do paguash per krimet qe ke bere.

  Përgjigju
  • Emigranti7501: 06/02/2023 14:15

   Per sa te jete populli dele e te kete nje coban kto do te rrojn deri sa vdekja tu vij nga zoti sali berisha ska jet pa edi ramen e edi rama ska jet pa saliun dhe shtriga ne mes ilir meta

 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë