Mero Baze: Berisha po përgatit alibinë e bojkotit në zgjedhjet e 14 Majit

Mero Baze: Berisha po përgatit alibinë e bojkotit në zgjedhjet e 14 Majit

Ish kryeministri, Sali Berisha

Edi Rama është nën akuzë nga të dy palët brenda opozitës si fajtorë që Gjykata e Tiranës nuk e ndan historinë e vulës së PD, nëse i takon Berishës apo Bashës.

Berisha akuzon Ramën s epo mban peng vulën që të shkatërroj opozitën, dhe paralajmëron se nuk do të hyj më në zgjedhje me sigël tjetër siç bëri vjet më 6 Mars. Pra po përgatit opinionin publik përse do bojkotoj zgjedhjet e 14 Majit. Dhe kjo bën sens si alibi. Duke qenë se e ka të humbur thellë betejën më 14 Maj, një bojkot e shpëton atë nga gjyqi i publikut dhe ka shans ta zgjas agoninë e PD dhe dy vjet të tjera deri në zgjedhjet e vitit 2025, duke u sjell rrugëve si “i fort” që nuk i japin vulën.

Alibej e akuzon se në bashkëpunim me Berishën ai po mban peng PD zyrtare pasi Rama ka interes që në opozitë të ketë përballë Berishën e izoluar dhe të pashpresë. Dhe kjo bën sens . Që Rama ka nevojë të ketë përballë dikë si Berisha, është normale edhe pse nuk është e ndershme.

Deri më sot Gjykata e Tiranës është shprehur vetëm një herë për vulën dhe atë ja ka dhënë Berishës. Kjo i jep më shumë besueshmëri qëndrimeve të Alibejt dhe më pak besueshmëri alibive të Berishës për bojkotin e zgjedhjeve të 14 Majit, por që të dy janë duke thënë një gënjeshtër. 

E vërteta është se Edi Rama nuk ka ndikim mbi gjyqtarët që merren me vulën e PD, as me atë që ja dha Berishës, as me ata që hezitojnë t'ia japin Bashës. Por në këtë rast ai është një alibi e mirë për të dy palët që të justifikojnë dështimin e opozitës në zgjedhjet e 14 Majit. Dhe përderisa palët në opozitë kanë nevojë për alibi për humbje dhe jo për arsye për fitore, Edi Rama është i gatshëm të jetë në dispozicion të tyre si alibi.

Por nëse duan ta mundin Edi Ramën ose së paku të bëjnë një betejë serioze kundër tij e kanë vet në dorë. Sali Berisha mund të tërhiqet nga drejtimi i PD ashtu siç u tërhoq Lulzim Basha dhe palët mund të bashkojnë kandidatët në një listë. Kështu humbet dhe rëndësia e vulës dhe skenari i Berishës për të bojkotuar përsëri zgjedhjet për hallin e tij. 

Derisa ky konflikt nisi si një betejë mes Berishës dhe Bashës, për shkak të Berishës, tani e vetmja pjesë e konfliktit është Berisha. I vetmi pengmarrës i demokratëve në këtë histori është Sali Berisha, i cili është arsyeja edhe i përçarjes edhe i vulës, edhe i humbjes dhe i shkatërrimit të opozitës.

 Largimi i tij dhe bashkimi i demokratëve në një listë e zhbën gjithë këtë rrezik.. Madje e zhvlerëson dhe "pengmarrësin” Edi Rama që po i mban peng në gjykatë.

Por e gjithë ajo që ndodh tregon se Berisha do të bojkotoj 14 Majin, dhe të përgatis një klimë trairazh për të mbajtur gjallë mbështetësit e vet deri më 2025. Dhe për këtë i duhet doemos Edi Rama si pengmbajtës i vulës, ashtu siç i duhet Alibej Edi Rama si pengmbajtës i Berishës. 

Nga qetësia me të cilën i pret akuzat Edi Rama, duket i kënaqur nga detyra që i kanë caktuar edhe pse nuk është punë e tij. Kur kundërshtari do prej teje vetëm një alibi pse po të lë të qeverisesh rehat, nuk ke pse mos t'ia japësh.   

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Pori: 19/01/2023 19:20

  Namin ka per tbo berisha

  Përgjigju
 • Soni: 19/01/2023 19:18

  Iu sduhet te dilni me askund o non grada

  Përgjigju
 • Igli: 19/01/2023 19:17

  O non grada shko fli gjume

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Kërkesa për shkarkimin e Nikollës, Gjekmarkaj: Alibeaj s’u konsultua me grupin! Kërkon të heqë vëmendjen, qokë për PS-në

Kërkesa për shkarkimin e Nikollës, Gjekmarkaj: Alibeaj s’u konsultua me grupin! Kërkon të heqë vëmendjen, qokë për PS-në