Mero Baze: Njeriu që e ndau opozitën në shtatë copa

Mero Baze: Njeriu që e ndau opozitën në shtatë copa

Sali Berisha

Vendimi i KAS për të regjistruar Partinë Demokratike në zgjedhje, i jep fund përpjekjeve të Berishës për të minuar vendimin e Gjykatës së Apelit në Tiranë, përmes Komisionerit të zgjedhjeve dhe krijon një realitet të ri opozitar në zgjedhje.  

Opozita hyn në këto zgjedhje e ndarë në dy kampe kryesore, pro dhe kundër Berishës dhe brenda këtyre dy kampeve dhe me nënndarjet e tyre të cilat po ashtu janë pasoja të betejës së Berishës me individë brenda opozitës.  

Në një anë është Partia Demokratike e drejtuar nga Alibej dhe koalicioni i partisë së Dashamir Shehit me Bindjen Demokratike të cilët janë kampi antiberishë i opozitës. Të dy këto opozita duket se janë të hapur atë bashkëpunojnë gjatë rrugës me njëra tjetrën duke mbështetur kandidatët e njëra tjetrës, por nuk janë ende në një koalicion elektoral.  

Në krahun tjetër është blloku i Ilir Metës me Sali Berishën i cili ka bërë gati dy koalicione. Koalicioni i parë është ai i Metës me Berishën dhe Nard Ndokën, në të cilin do të regjistrohen dhe kandidatët e Foltores në primare. Lista e këshilltarëve bashkiakë që është e detyrueshme të jetë vetëm një, do të ndahet mes Berishës dhe Metës në raportet 70 me 30 për qind.  

Koalicioni i dytë i atashuar me këta, përbëhet nga tre parti të vogla, të cilëve Berisha u ka dhënë hua deputetët të regjistrohen, të cilët do shërbejnë vetëm për të futur Berisha këshilltarë bashkiakë nga partia e tij, që do ti mbeten jashtë për shkak të koalicionit me Metën.  

Të dy këto koalicione praktikisht janë një, por janë ndarë për arsye taktike, ku njëri shërben për të mbështetur kandidatët e tjetri për këshilltarët bashkiak.  

Në krah të tyre por jo me ta, janë dy parti të tjerë, ajo e Agron Dukës dhe Fatmir Mediut, të cilët në të vërtetën janë ndarë po për shkak të Berishës, por jo si antiberishë. Ata thjeshtë e ndjenë të tepërt të marrin përsipër sërisht Berishën në siglën e tyre dhe me sa duket duan të provojnë veten jashtë tij. Mediu e bën këtë zemërthyer me shpresë se ky gjest do prek prokurorët e SPAK dhe do t'ia quajnë pozitive në gjyq, ndërsa Duka, thjesht të mos vdes bashkë me Berishën.  

Ky fragmentim i opozitës në katër blloqe dhe një fraksion brenda një blloku, plus dy parti te tjera,  është i gjithi produkt i Sali Berishës. Nëse Sali Berisha nuk do të ishte futur në lojë, Partia Demokratike do të ishte Një e vetme, dhe gjithë partitë e tjera do të ishin në aleancë me të.   

Për shkak të tij tani kemi aleancën Patozi Shehi, Partinë Demokratike të Shqipërisë, Aleancën Meta Berisha Ndoka, aleancën e partive historike të Ballit Kombëtar dhe liberalëve të Starovës dhe dy parti të lira atë Agrare dhe Republikane.  

Po për shkak të tij dy parti të reja ajo e Arlind Qorrit dhe  Nisma Thurja po dalin po ashtu më vete, duke mos gjetur veten as me antiberishët, as me luajalët e Berishës. 

Asnjëherë në historinë e zgjedhjeve në Shqipëri nuk kemi pasur një opozitë të përçarë dhe kaq të defrangmentizuar vetëm për shkak të një njeriu, përballë një shumice kompakte.  

Aq shumë është defragmentizuar opozita për shkak të Sali Berishës, sa në këto zgjedhje duket sikur nuk do votohet pro dhe kundër kandidatëve për bashki, por pro dhe kundër Berishës në çdo parti. 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • edi: 17/03/2023 08:16

  Jam dakort me Dhimon e tebacinpor me nje kusht qe bashke me ta te varej dhe Rama.

  Përgjigju
 • terbac: 17/03/2023 02:08

  jam dakort me dhimon,,por do shtoja qe ne shesh te varet dhe ilir meta,,,,te dy jane si qener te trbuar,qe vetem duke i varur shpeton populli...enveri i rripte te gjalle keta hajdute...

  Përgjigju
 • Dhimo: 16/03/2023 20:57

  Berisha duhet varen ne sheshin Skenderbe e kerrmen e tij ta gane sorrat

  Përgjigju
 • O tej: 16/03/2023 19:04

  Verisha ka shku ne te Sheqeres ju prap me ate hale mereni?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Fillon Kupa e Amerikën, Argjentina fiton 2-0 ndaj Kanadasë dhe nis mbrojtjen e titullit! Lionel Messi vendos rekord

VIDEO/ Fillon Kupa e Amerikën, Argjentina fiton 2-0 ndaj Kanadasë dhe nis mbrojtjen e titullit! Lionel Messi vendos rekord