Mero Baze: Si ishte debati sot, do jetë protesta nesër

Mero Baze: Si ishte debati sot, do jetë protesta nesër

Sali Berisha

Debati i shumëkërkuar dhe i paralajmëruar si fundi i botës nga opozita, kishte vetëm një shifër premtuese. Që do të zgjaste 24 orë. Kjo tregonte se e kishin një plan dhe mund të bënin diçka.

Në fakt debati u konsumua tek fjalimi i Edi Ramës dhe pas tij, Berisha iku fare nga salla bashkë me të tijtë dhe grupi tjetër vazhdoi diskutime rutinë. Kjo ishte ndoshta seanca më e kulturuar e parlamentit të Shqipërisë nga 2013, prej kur Berisha është në opozitë.

Dhe kjo ngre disa pikëpyetje për pafuqinë e tij.

Pikëpyetja e parë është se kur nuk ka fuqi të mbaj një debat 24 orë pse e paralajmëron atë si furtunë dhe përfundon furtunë në gotë. Një debat i paralajmëruar prej 24 orësh nënkupton që ke argumente të bësh debat. Në fakt aty nuk kishte argument as për të vazhduar diskutimet pas fjalës së Ramës. Dhe praktikisht Foltorja që bëri zhurmën e madhe iku e para dhe e a debatin rrugëve.

Një tjetër arsye që e shkatërroi debatin ishte padyshim deklarata e Departamentit të Shtetit një natë më parë në Report Tv, e cila e cilësonte Sali Berishën gënjeshtar dhe konfirmonte dizajnimin e tij “non grata”, për minim të demokracisë dhe korrupsion madhor. Kjo e shfrynte gjithë përpjekjen e Berishës për ti “dal zot” SHBA .

Por paralajmërimi aq i fort për debatin dhe shfryja e ti si një flluske sapuni, është një ogur i keq dhe për mitingun e nesërm, i cili është paralajmëruar po me aq dhunë dhe përmbysje. Njësoj si debati i sotëm në sallë dhe protesta nesër në rrugë mund të ketë të njëjtin fat, pasi plani që debati të karikonte mitingun dështoi. Duket se Berishës nuk i mungojnë më vetëm protestuesit entuziast, por dhe deputetët entuziast. Ai është kthyer në një institucion dëshpërues që vetëm c’mobilizon gjithkënd, protestues, mbështetës opozitarë madje dhe deputetë opozitarë. Kurrë në historinë e Shqipërisë nuk ka pas ndonjë politikanë që ndjell kaq shumë dëshpërim sa ai tek të vetët. Sidomos në opozitë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Haha: 02/03/2023 23:11

    Debati i Pd sot ishte si mu… ne shi

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Veliaj me Sekretarin e Shtetit gjerman, Niels Annen: Në vjeshtë nis zbatimi i sistemit të transportit publik të shpejtë

Veliaj me Sekretarin e Shtetit gjerman, Niels Annen: Në vjeshtë nis zbatimi i sistemit të transportit publik të shpejtë