Mes Bashkimit Europian dhe Rusisë, a mund të jetë Gjerogjia Ukraina e radhës?

Mes Bashkimit Europian dhe Rusisë, a mund të jetë Gjerogjia Ukraina e radhës?

Policia përdor ujë për shpërndarjen e protestuesve në Gjeorgji

Protestat kanë shpërthyer në Gjeorgji këtë javë pasi parlamenti i vendit miratoi leximin e parë të një projektligji që do të kërkonte që disa organizata që marrin fonde të huaja të regjistroheshin si "agjentë të huaj".

Ai është krahasuar me një sërë ligjesh drakoniane të miratuara në Rusi dhe të dënuar nga grupet e të drejtave si një përpjekje për të kufizuar liritë themelore dhe për të goditur disidencën në vend.

Zhvillimet kanë shkaktuar trazira masive, me mijëra demonstrues që u mblodhën jashtë ndërtesës së parlamentit të Tbilisit të martën mbrëma, duke valëvitur jo vetëm flamurin gjeorgjian, por edhe atë të Bashkimit Evropian, duke brohoritur “Jo ligjit rus”.

Çështja ka thelluar përçarjen midis partisë Ëndrra Gjeorgjiane, e cila drejton qeverinë dhe ka shumicën në parlament, dhe Presidentit Zourabishvili, një grua pro-evropiane.

Ajo vetë ka shprehur mbështetjen e saj për protestuesit, duke thënë dje se ligjvënësit që miratuan projektligjin shkelën Kushtetutën. Ajo është zotuar gjithashtu të vërë veton ndaj projektligjit nëse arrin në tryezën e saj, megjithëse Parlamenti mund të anashkalojë një veton presidenciale për të detyruar ligjet të miratohen.

Kritikët thonë se “Ëndrra Gjeorgjiane” është shumë afër Rusisë dhe e ka udhëhequr vendin në një drejtim të rritjes së represionit vitet e fundit. Shoqëria gjeorgjiane është fuqishëm kundër Moskës pas vitesh konflikti me Rusinë për statusin e rajoneve separatiste të Abkhazisë dhe Osetisë së Jugut të mbështetur nga Moska.

Kryetari i Ëndrrës Gjeorgjiane Irakli Kobakhindze mbrojti sërish projektligjin sot, duke thënë se ai do të ndihmojë në çrrënjosjen e atyre që punojnë kundër interesave të vendit dhe kishës së fuqishme ortodokse gjeorgjiane. Ai kritikoi “opozitën radikale” të Gjeorgjisë për nxitjen e protestuesve për të përdorur “dhunë të paprecedentë” gjatë mitingjeve të djeshme, sipas agjencive gjeorgjiane të lajmeve.

Disa zyrtarë të BE-së kanë shprehur shqetësime rreth ligjit.

“Miratimi i këtij ligji për influencën e huaj  nuk është në përputhje me rrugën drejt BE-së, e cila është e dëshiruar nga shumica në Gjeorgji,” tha presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel.

Brukseli vitin e kaluar kundërshtoi ofertën e Tbilisit për t’u bërë një kandidat për anëtarësim në BE, duke thënë se duhet të përshpejtojë reformat në fusha të tilla si sundimi i ligjit, liria e medias dhe pavarësia e gjyqësorit.

Vendi, i cili fitoi pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1991, ka luajtur prej kohësh një akt balancues midis ndjenjës pro-evropiane të qytetarëve të saj dhe synimeve gjeopolitike të fqinjit të saj të fuqishëm, Rusisë.

B.V/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit