Meta: Rama i dha tre porosi zyrtarit të FBI-së kundër meje kur isha President! Të hetohet lidhja e tij me McGonigal

TIRANË- Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka hedhur ditën e sotme akuza të forta kundrejt kryeministrit Edi Rama sa i takon çështjes së zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal. Në deklaratën për mediat, Meta akuzoi Ramën se i ka kërkuar zyrtarit të FBI-së që të bënte hetime të paligjshme për të, në kohën që ishte President.

Sipas Metës, Rama ka lobuar që McGonigal, duke përdorur detyrën e tij si zyrtar i FBI-së, të mblidhte dëshmi të rreme kundër Metës si President asokohe.

“Jam shumë i nderuar që tre porositë e para që Edi Rama i ka dhënë këtij zotërisë që është ndaluar nga FBI-ja, na Amerika që unë kam besuar dhe besoj gjithmonë dhe që ju kam thënë që i kam marrëdhëniet e shkëlqyera, i ka dhënë kundër presidentit në detyrë në atë kohë, Ilir Meta. Tre porositë e para. Për të bërë hetime të paligjshme dhe nën autoritetin e FBI-së për të ndikuar këtu dhe jashtë vendit edhe për të marrë dëshmi të rreme përmes shantazheve, gjoja përmes FBI-së”, tha Meta.

Mbi këto akuza, Meta reagoi edhe në Facebook, ku shkruan se është shumë i lumtur për mënyrën se si ka mbrojtur Kushtetutën si President, ndërsa thekson se lidhja e Ramës me zyrtarin e FBI-së do të zbardhet e plotë dhe asgjë s’do e ndalojë dot.

“Asgjë nuk do ta ndalë zbardhjen e "Ramagate" në vendin tonë dhe vendosjen përpara ligjit të kësaj bande manipulatorësh. Krenar për mbrojtjen që i kam bërë Kushtetutës në kohën kur isha President i Republikës dhe për marrëdhëniet gjithmonë të shkëlqyera me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat janë marrëdhënie vlerash dhe jo aferash”, shkruan Meta.

Opozita, Meta dhe Sali Berisha kanë akuzuar Edi Ramën për lidhje me zyrtarin e FBI-së, McGonigal, pasi rezulton se Rama ka pasur një takim me të. Nga ana tjetër, opozita e akuzon kryeministrin se ka lobuar kundër tyre përmes zyrtarit të FBI-së.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:37
A do t'i bashkohet PL protestës së Berishës? Meta: Do ketë jehonë mbarë botërorë

Kreu i PL-së, Ilir Meta tha se do t’i bashkohet çdo proteste që zhvillon opozita.

‘Çdo proteste, e jam i sigurt do bashkohen dhe gjithë shqiptarët e ndershëm e patriotë e do ketë jehonë mbarëbotërore.’- tha Meta.

Ora 14:21
Lidhja me McGonigal, Meta: Të hetohen veprimet anti-kushtetuese të Edi Ramës, urdhëroi hetime për të shkatërruar opozitën

Ilir Meta, kryetar i Partisë së Lirisë ka akuzuar sërish kryeministrin Edi Rama për lidhjet me ish-zyrtarin e lartë të FBI-së Charles McGonigal i arrestuar në SHBA, se kreu i qeverisë ka përdorur pozitën e tij si kryeministër për të urdhëruar hetime ndaj kundërshtarëve politik me qëllim shkatërrimin e pluralizmit politik në Shqipëri.

‘Të hetohen veprimet anti-kushtetuese të Edi Ramës për të porositur investigime për shkatërrimin e opozitës.’- u shpreh Meta.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbërori: 28/01/2023 08:53

  O Ilir Metaj e vërtetaj ti je hajdut të ka par gjith Shqipria e je njeriu më i korruptuar në Shqipri. Edi Rama është BURR i madh shteti jo mi kanalesh si ty e sali bajga.

  Përgjigju
 • O hajdut: 27/01/2023 22:50

  O spiun o hajdut haj nje mut.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut