Meta reagon për herë të parë për OFL: Mbivendosje ligjore, krimi nuk luftohet me fushata

Kreu i shtetit Ilir Meta komentoi për herë të parë Aktin Normativ të qeverisë për Operacionin Forca e Ligjit duke thënë se Kushtetuta dhe legjislacioni i Shqipërisë i kishte të gjitha kapacitetet për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin duke lënë të kuptohet se OFL ishte i panevojshëm dhe një mbivendosje për ligjin dhe institucionet.

Gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, Meta e cilësoi OFL si një fushatë të kryeministrit Rama dhe jo një objektiv real për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsion, pasi sipas tij vendi zotëronte legjislacionin për të vepruar ndaj pasurive të krimit. Meta tha se ndërhyrjet në legjislacion duhet të jenë transparente dhe të besueshme që të mos krijohen mbivendosje ligjore e institucionale.

'Lufta kundër krimit të organizuar është një kërkesë e vjetër, besoj se legjislacioni ka qenë i plotë në të gjitha drejtimet dhe duhet te jemi të kujdesshëm se kjo nuk është luftë që zhvillohet me fushata por me respektimin e kushtetutës dhe ligjit jo vetëm kundër këtyre fenomeneve por dhe strukturat që mbështesin të gjithë legjislacionin. Kur bëhen ndërhyrje në legjislacion duhet të jenë të mirë menduara, transparente dhe të besueshme në mënyrë që të mos krijohet mbivendosje e karakterit ligjor dhe institucional, pasi në plan afatgjatë nuk i shërbejnë sundimit të ligjit' tha Meta.

OFL ka zhvilluar të premten ditën e pestë të punës së saj duke iu dorëzuar formularin emra të njohur si të përfshirë në botën e krimit dhe se dyshohet se kanë krijuar pasuri përmes aktiviteteve kriminale. Të premten formularët iu dorëzuan Ben Qimes dhe Sajmir Taullaut, të cilët kanë 48 orë për ta deklaruar burimin e pasurisë së tyre.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:58
Ndryshimi i betimit për Kushtetuesen, Meta: Kokëfortësi e qeverisë, minon reformën në drejtësi

1581097197_meta1.jpg

Presidenti Ilir Meta ka komentuar miratimin në Komisionin e Ligjeve ndryshimet e propozuara  për statusin e gjyqtarëve e prokurorëve dhe ligjin për betimet në Gjykatën Kushtetuese si një nisëm kokëforte të mazhorancës. Gjatë intervistës për VOA-n, Meta tha se kjo nisëm minon reformën në drejtësi dhe ul besueshmërinë e saj. Meta tha se nisma të tilla cenojnë Kushtetutën që është miratuar nga 140 deputet, duke thumbuar parlamentin aktual i cili nuk është i plotë dhe shpesh vetë presidenti ka kërcënuar se mund ta shpërndajë lehtësisht.

'Është për të ardhur keq për nisma të tilla që tregojnë mungesë të shteti ligjor dhe cenojnë Kushtetutën që është miratuar me 140 vende në Kuvend. Kjo kokëfortësi nuk na ndihmon të rrisim besueshmërinë si brenda dhe jashtë vendit apo të zbatojmë me përgjegjësi Reformën në Drejtësi. Ka qenë presidenti që ka bërë të gjithë përpjekjet që vendi të mos mbetej asnjë orë pa Gjykatë Kushtetues' tha Meta.

Ndryshimi në ceremoninë e betimit për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese shmangin rolin e presidentit, nëse ai nuk i thërret në ceremoninë e betimit anëtarët e zgjedhur. Këto ndryshime u miratuan pas precedentit të Arta Vorpsit, e cila u zgjodh anëtare e Gjykatës Kushtetuese sipas ligjit, por që nuk u thirr nga Meta për ceremoninë e betimit, duke mos e njohur atë.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • spak: 08/02/2020 13:07

  nje njeri kriminel si ty se ka vendin aty te drejtoje popillin dhe nje vend qe ti me bazhibuzuket e shkatrrun prej vitesh . ti duhet me kohe te vendosesh para ligjit dhe te japesh llogari o fare e keqe .

  Përgjigju
 • Ermela: 08/02/2020 09:03

  Eshte me I miri KY te tjeret duke fillua nga Monika ne bin duhet te perfundojne ne kosh te mbeturinave me shkowur,ato politikane duhet te largphen te gjithe .

  Përgjigju
 • populli: 08/02/2020 08:57

  Hiq dore nga dragobia e beji nje te mire ketij vendi.. Ti do denohesh per vjellje por jo krime.. Beja kete sherbim kombit tat ilir qe te dha me shume se meritoje..

  Përgjigju
 • I meti: 07/02/2020 19:09

  O president bashkpuno qe te japesh shembullin personal ,mjaft minove e shtremberove para se te Ikesh ose te perzene bej dicka positive I djeg qe I djeg je.

  Përgjigju
 • Bollëk: 07/02/2020 18:50

  Kto zgjedhje do votoj ose ty ose Pd te fillojm te ham cik si ne kohet e vjetra se na u tha zorra

  Përgjigju
  • Turi: 07/02/2020 20:28

   Vec ta hudhin kandidaturen iliri,jo mona,direkt per te voten,ky ka vjell po dhe kan ngrene populli

 • Shqiptari: 07/02/2020 18:47

  Prit radhen se "boset" e tu do marrin arratine e do ngelesh ti perfaqesuesi i tyre para OFL ha,ha,ha....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit