Meta si Basha, thirrje Brukselit: Sillni ekspertë të pavarur për monitorimin e drejtësisë

Meta si Basha, thirrje Brukselit: Sillni ekspertë të pavarur për monitorimin e drejtësisë

1558515820_meta22.jpg
Pas kritikave të forta në drejtim të zbatimit të reformës në drejtësi dhe ndërkombëtarëve, Meta tregoi se gjatë një takimi në tetor të vitit të kaluar me drejtorin e Përgjithshëm për Zgjerim në Komisionin Evropian, Christian Danielsson i kishte kërkuar një mision për të evidentuar zbatimin e reformës në drejtësi në Shqipëri. "Në fillim të tetorit i kam thënë drejtorit për zgjerimin Denilson që jemi pa gjykatë Kushtetuese. Prandaj kam kërkuar një mision zbatimi të reformës për të garantuar që kjo është histori suksesi për ne dhe për ju". Por një kërkesë të tillë në javët e fundit e ka bërë edhe kryetari i PD-së Lulzim Basha. Lideri demokrat u shpreh disa ditë më parë se  Brukseli duhet të sjellë ekspertë të pavarur për monitorimin e situatës, si rasti i raportit Priebe.

Por cfarë është 'Raporti Priebe' që Meta dhe Basha kërkojnë të aplikohet edhe në Shqipëri?
Në 2017 në momentin e krizës së thellë politike së bashku me ndërmjetësimin diplomatik midis aktorëve politikë në Maqedoni, Brukseli mblodhi një grup ekspertësh të pavarur, të udhëhequr nga ish-drejtori për Ballkanin në Komisionin Europian, Reinhard Priebe për të identifikuar çështjet sistematike të Sundimit të Ligjit. Hetimi asokohe në vendin fqinj çoi në të ashtuquajturin “Raporti Priebe”. Ekspertët e pavarur nga vendet anëtare të BE-së identifikuan problemet e demokracisë duke shkuar më thellë se raportet e zakonshme të BE-së. “Raporti Priebe” u porosit dhe publikua nga Komisioni Europian çka i dha peshë më të madhe. Tani Meta dhe Basha kërkojnë nga Brukseli që një gjë e tillë të aplikohet edhe në Shqipëri, në një moment kur na ndajnë vetëm pak javë nga vendimi për hapjen ose jo të negociatave me Bashkimin Europian.


Lajmi kryesor:

Meta sulmon Euralius-in për drejtësinë: Ja pse s'mund të ul Ramën dhe Bashën


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Frazat që nuk duhet t'ia thoni kurrë partnerit tuaj

Frazat që nuk duhet t'ia thoni kurrë partnerit tuaj