POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Meta sulmoi reformën në drejtësi/ Soreca e ‘këshillon': Ajo duhet të jetë prioritet për çdo politikan shqiptar

Kreu Delegacionit të BE Luigi Soreca dhe presidenti Ilir Meta

Pas kritikave që presidenti Ilir Meta i bëri misionit 'Euralius' në Shqipëri për zbatimin e reformës në drejtësi, reagon kreu Delegacionit të BE në Shqipëri Luigi Soreca.

Soreca thotë se reforma në drejtësi, po zbatohet në përputhje të plotë me Kushtetutën e Shqipërisë dhe legjislacionin kombëtar përkatës.

Ai thekson se reforma në drejtësi dhe procesi i integrimit të Shqipërisë në BE duhet të jenë një prioritet për çdo politikan shqiptar, një arsye për unitet, jo përçarje, për të mirën e qytetarëve.

Përgjigja e plotë e Luigji Soreca:

Kemi vërejtur kritika për punën e projektit të asistencës teknike të financuar nga BE-ja për sektorin e drejtësisë EURALIUS. Profesionalizmi, përkushtimi, puna e madhe dhe integriteti i EURALIUS-it janë për t’u lavdëruar. Ndihma e tyre është provuar e domosdoshme për të çuar përpara agjendën ereformave, duke punuar ngushtësisht me partnerë të tjerë si OPDAT i SHBA-së, ekspertë nga Shtetet Anëtare të BE-së dhe shërbimet e Komisionit Evropian. Kjo mbështetje është kerkuar nga autoritetet shqiptare dhe roli monitorues i Komisionit dhe i SHBA-ve u miratua njëzëri nga Kuvendi në kohën e adoptimit të amendamenteve kushtetuese.

Ky është një proces kompleks, por reforma është në rrugën e duhur dhe është me rëndësi shumë të madhe që të gjitha institucionet shqiptare ta mbështesin atë. Sa i përket veçanërisht krijimit të Gjykatës Kushtetuese, sigurisht që është e rëndësishme që sapo të përfundojnë zgjedhjet dhe klasifikimi nga Këshilli për Emërimet në Drejtësi, të gjitha institucionet kompetente, duke përfshirë edhe Presidencën e Republikës, të sigurojnë që kandidatët të zgjidhen me prioritet. Ne jemi të bindur se një detyrë e tillë do të ndiqet plotësisht dhe në kohën e duhur.

Reforma e drejtësisë dhe procesi i integrimit të Shqipërisë në BE duhet të jenë një prioritet për çdo politikan shqiptar, një arsye për unitet, jo përçarje, për të mirën e qytetarëve. BE-ja do tavazhdojë mbështetjen e saj për procesin e reformës dhe do të sigurojë monitorimin e duhur të standardeve në bashkëpunim të ngushtë me SHBA-të.

m.v./G.M./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Leseisti: 23/05/2019 09:47

  Ju del Rama dhe ne enderr. Po cfare Rame thua o njeri? Po Rames nuk i ka dal emri kurre, te lutem gjej nje rast, qe ti jete kundervene REFORMES. Prandaj mos flisni Rama Rama.

  Përgjigju
 • RAKO PETRO BLETA: 23/05/2019 08:14

  O ilir floriri pse e ke humbur qetësin e dashurin apo e ke ndjer si MIU tërmetin para se të bjeri tërmeti. Mere me qetësi e dashuri se Gjaku i popullit s'kalohet kollai. Gjaku i këti populli do të zëri syt ty e gjith kriminelve të partis fashiste të ashuquajtur demokratike . REÇI PO JU PRET KRAH HAPUR.

  Përgjigju
 • Geri: 23/05/2019 01:03

  Sa mund ta kete bakshishin soreca nga Rama ? Te shikojme cdo te thone komentuesit

  Përgjigju