Milani fiton bindshëm ndaj Empolit/ Piatek i pandalshëm

Piatek gjatë festimit të golit të tij

Milani fitoi në mbremjen e së premtes sfidën ndaj Empolit me rezultatin e pastër 3-0. Kuqezinjtë e drejtuar nga Gatuzo arritën pas fitorës së sotme të sigurojnë 3 pikëshin me të cilat ruajnë vendin e katërt në serinë A.

Ishte ylli i ri I skuadrës Milaniste ai I cili me anë të një goli fantastik zhbllokoi sfidën në minutën e 49’. Nuk vonoi shumë  që Kessie të dyfishonte rezalultatin pasi ai shënoi dy minuta pas golit të parë. Goli i tretë mban vulën e Castillejo në minutën e 67’.

Ai që shkëlqeu në mbremjen e së premtes ishte Piatek pasi ai shënoi golin e katërt rresht në katër paraqitje, lojtari i fundit që ka shënuar në katër ndeshjet e para si titullar me Milanin ka qenë Oliver Bierhoff  në vitin 1998. Ai ka shënuar gjithsej 7 gola në gjashtë paraqitje.