Milei zgjidhet president i Argjentinës: Ditë historike, fillon rindërtimi i vendit! Trump: Krenar për ty

Milei zgjidhet president i Argjentinës: Ditë historike, fillon rindërtimi i vendit! Trump: Krenar për ty

Javier Milei

Argjentina zgjodhi dje për të bërë një hap në të panjohurën. Në mes të krizës ekonomike, dhe me inflacion mbi 142%, vendi ka vendosur të mbështetet në udhëheqjen e anarko-kapitalistit Javier Milei, një ekonomist 53-vjeçar dhe një politikan i panjohur, i cili ka pasur një shëmbëlltyrë si të paprecedentë. Me të gjitha votat e numëruara, ai mbizotëroi ndaj Sergio Massa me 56% të votave kundrejt 44%. Javier, “el loco”, i çmenduri ekscentrik me sy të akullt do të jetë president. Me të, zëvendëspresidente do të jetë Victoria Villaruel. Për herë të parë që nga fundi i diktaturës 40 vjet më parë, vajza krenare e bashkëpunëtorëve ushtarakë të regjimit Videla do të ketë një rol kyç në drejtimin e vendit.

Lajmin e ka bërë të ditur Sergio Massa, i cili me një iniciativë të pazakontë ka dalë për të folur para se të dilnin edhe rezultatet e para të pjesshme. “Ishte një fushatë e gjatë dhe nganjëherë e vështirë. Dita e sotme ratifikon një gjë: që Argjentina ka një sistem të fortë, solid që respekton gjithmonë rezultatet . Natyrisht, ata nuk janë ata që prisnim. Por unë e përgëzova Milein, i cili është presidenti që kanë zgjedhur argjentinasit për katër vitet e ardhshme”. Më pas ai deklaroi: “Sot mbaron një fazë politike për mua. Është koha për një ndryshim brezash”.

Javier Milei doli në skenë në orën 22:00, me orën lokale.

“Sot është një ditë historike. Sot fillon rindërtimi i Argjentinës. Sot fillon fundi i rënies së Argjentinës. Sot përfundon modeli varfërues i shtetit të gjithëpranishëm, nga i cili përfitojnë vetëm disa, ndërsa shumica vuan”, filloi ai.

"Dua të jem i qartë, situata në Argjentinë është dramatike. Ne kemi probleme strukturore, inflacion, varfëri, pasiguri," tha ai. "Ne nuk do të shpikim asgjë. Ne do të bëjmë gjërat që na mëson historia se kjo funksionon. Të njëjtat receta që kanë funksionuar gjetkë, si vitet e fundit në Irlandë. Ne do të kthehemi të jemi një fuqi e madhe botërore", shtoi ai.

Më pas ai u zhvendos jashtë hotelit për të pritur një turmë. Në skenë pranë tij, përveç Villaruel-it, u ngjitën edhe motra e tij Karina, e njohur si “el jefe”, (shefi) dhe Fatima Florez, partnerja e tij.

"Dua t'ju them diçka. Ne kemi vendosmërinë për ta ngritur Argjentinën në këmbë dhe për të ecur përpara. Dhe nesër në punë!".

Pa marrë parasysh, në një vend ku inflacioni vjetor tani është mbi 140% dhe dy në pesë njerëz jetojnë në varfëri, fitorja e tij dëshmon se argjentinasit janë ngopur me politikën tradicionale dhe katastrofën ekonomike. Fitorja e tij do të thotë se ata janë të gatshëm të provojnë diçka të re në një përpjekje për ta bërë jetën e tyre më të mirë.

Duke reaguar ndaj rezultatit, ish-presidenti Trump postoi në platformën e tij “Truth Social”: “E gjithë bota kishte sytë drejt Argjentinës! Jam shumë krenar për ju. Ju do ta ktheni vendin tuaj dhe do ta bëni vërtet Argjentinën përsëri të madhe!"

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, e uroi Milei për zgjedhjen e tij "dhe popullit të Argjentinës për mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme". Duke postuar në X, ai tha se SHBA "do të presin me padurim të ndërtojnë në marrëdhëniet tona të forta dypalëshe bazuar në angazhimin tonë të përbashkët për të drejtat e njeriut, vlerat demokratike dhe transparencën".

Udhëheqësit e Amerikës së Jugut kanë komentuar gjithashtu fitoren e z. Milei, me presidentin e Brazilit Luiz Inácio Lula da Silva duke postuar: "I uroj fat dhe sukses qeverisë së re. Argjentina është një vend i madh dhe meriton gjithë respektin tonë."

"Brazili do të jetë gjithmonë i disponueshëm për të punuar së bashku me vëllezërit tanë argjentinas," postoi ai në X, dikur Twitter.

Gjatë fushatës, presidenti i zgjedhur kritikoi publikisht politikat e Lulës dhe e quajti atë një "komunist të zemëruar".

Presidenti i Kolumbisë Gustavo Petro tha se rezultati i zgjedhjeve ishte "i trishtuar për Amerikën Latine".

"Neoliberalizmi nuk ka më një propozim për shoqërinë, ai nuk mund t'i përgjigjet problemeve aktuale të njerëzimit," postoi ai në X.

Por presidenti i Kilit Gabriel Boriç tha se ai përshëndeti Milei "për fitoren e tij dhe Sergio Massa për njohjen e denjë të humbjes".

Ai postoi në X: “I uroj popullit argjentinas më të mirën dhe e di se ata gjithmonë do të kenë respektin dhe mbështetjen tonë”.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Diplomati holandez, Feith kritikon politikën e Serbisë: Duhet ta kuptojë njëherë e mirë, Kosova është e pavarur

Diplomati holandez, Feith kritikon politikën e Serbisë: Duhet ta kuptojë njëherë e mirë, Kosova është e pavarur