Ministrja e Ekonomisë i përgjigjet PD: Buxheti 2022 parashikon ulje të borxhit dhe rritje të mbështetjes të shtresave në nevojë

Ministrja e Ekonomisë, Delina Ibrahimaj teksa dëgjoi të gjitha parashtrimet kritike të opozitës në lidhje me buxhetin 2022 se duhet mbështetur shtresat në nevojë dhe se duhen rritur pagat, ajo tha se në buxhetin 2022 parashikohet rritje e subvencioneve të fermerëve, rritje të mbështetjes për shtresat në nevojë dhe ulje të borxhit. Në lidhje me pagat, ministrja tha se vërtetë nuk është ku duhet, por që ka shënuar rritje.

“Buxheti parashikon ulje të borxhit, rritje të subvencioneve të fermerëve, rritje të mbështetjes për shtresat në nevojë dhe një nivel më të lartë të rritjes ekonomisë se mesatarja e viteve të kaluara. Vërtetë pagat mesatare nuk janë aty ku duhet, por sërish ka pasuar një rritje të ndejshme të tyre dhe do të punojmë që ato të rriten përmes politikave rritëse dhe rritje të produktivitetit. Dua të theksoj se për varfërinë dhe nivelin e jetesës, rreziku për të qenë i varfër është 23 % dhe në vendet e rajonit është ,mbi këtë, i vetmi vet që është % më i ulët se i yni është Mali i Zi”, tha Ibrahimaj.


Lajmi kryesor:

‘Ekonomia’ miraton në parim pr/buxhetin 2022 dhe paketën fiskale! PD: Vota jonë kundër, nuk sjell stimul financiar! Ministrja: Parashikon ulje të borxhit dhe rritje të mbështetjes të shtresave në nevojë


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidenti Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura