Ministrja e Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar: Rusia po planifikon një tjetër sulm në Vuhledar

Ministrja e Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar:  Rusia po planifikon një tjetër sulm në Vuhledar

1677047593_2000.jpeg

 Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se ekziston një mundësi që Rusia po përgatitet për një tjetër ofensivë në qytetin lindor të Ukrainës, Vuhledar.

Rusia është përpjekur ta marrë edhe më parë atë zonë, që në fillim të shkurtit dhe në fund të vitit 2022, por ka dështuar çdo herë. 

Në përditësimin e fundit të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha se Vuhledar ka parë përsëri granata të rënda dhe luftimet e ashpra kanë vazhduar në Bakhmut gjatë 48 orëve të fundit.  Ai shtoi se Grupi Lindor i Forcave të Rusisë ka të ngjarë të jetë përgjegjës për operacionin Vuhledar dhe komandanti i tij, gjeneral koloneli Rustam Muradov, ndoshta është nën "presion intensiv" për të përmirësuar rezultatet. 

Megjithatë, Ministria e Mbrojtjes vuri në dukje se nuk ka gjasa që Putin të  ketë një "forcë goditëse" të aftë për të depërtuar në rajon. 


Lajmi kryesor:

Lufta/ OKB miraton rezolutën: Rusia të dalë menjëherë nga territori i Ukrainës, duhet paqe e plotë! 141 vende pro, asnjë vend i madh kundër! Kina dhe India abstenim


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’