‘Miss Globe’ kurorëzohet në ‘Opera’, Bozo: Edicioni i 19-të na gjen në top listë! Dy fitueset: Eksperiencë unike, prezantuam vendin me krenari

Renditet në 5 ngjarjet më të mirëorganizuara të bukurisë, e arriti t’i flasë botës edhe gjatë dy viteve pandemike, Miss Globe (nga Deliart Association) rikthehet në 15 tetor në skenën më prestigjioze të artit në vend, në Teatrin e Operas.

“Këtë vit kompeticioni i Miss Globe shënon edicionin e 19-të, që nga momentin që ne kemi organizuar të parin në Amfiteatrin e Durrësit në 2004-ën”, thotë regjisori e producenti Petri Bozo.

Bukuri femërore nga mbarë globi, gjuhë e kultura të ndryshme, do t’i prezantohen publikut në një formë krejt unike, përmes koreografisë së harmonizuar me muzikën operistike.

“E gjithë pjesa artistike e shfaqjes është e ndërtuar në mënyrë të tillë që t’i përshtatet pjesës operistike, dhe po ashtu shfaqja operistike do t’i përshtatet 52 konkurenteve nga e gjithë bota. Jo më kot slogani i këtij viti është ‘Beauty dhe Opera’”, shton më tej Bozo.

Për pjesëmarrëset nga e gjithë bota, Miss Globe është një eksperiencë e papërsëritshme, që shkon përtej bukurisë.

“Në 2020-ën ne ishim të vetmit që realizuam një spektakël bukurie në botë, i treguam botës që jeta duhet të jetohet dhe asgjë nuk mund ta ndalë gëzimin e jetës, asnjë lloj lufte, asnjë lloj kovidi…”, shprehet Bozo.

Siç rrëfejnë dy fitueset e viteve të fundit filipinezja Maureen Montagne dhe shqiptarja nga Kosova Lorinda Kolgeci, kjo eksperiencë u ka shërbyer për të promovuar veten, për të njohur njerëz e kultura të reja, por edhe për të prezantuar më të mirën e vendeve që përfaqësojnë.

“Kur unë prezantoj vendin tim, unë sigurohem që të tregoj një copëz të saj, qoftë edhe përmes veshjeve, dizenjimeve tipike, kulturës, ushqimeve. E mbi të gjitha të tregoj dashurinë që kam për popullin filipinez”, thotë Maureen Montagne ,Miss Globe 2021.

“Duke qenë përfaqësuesja e shtetit më të ri, jam përpjekur tu rrëfej njerëzve ku gjendet Kosova, kulturën e saj, ushqimin, dhe diçka që e kam shumë përzemër si kërcimin tradicional të Kosovës”, shprehet Lorinda Kolgeci, Miss Globe 2020.

Deri në finalen e Miss Globe, ku do të kurorëzohet më e bukura, e do të jepen një sërë vlerësimesh të tjera si çmimi për elegancën, kostumet e miqësinë, ngjarja e bukurisë vijon me një sërë turesh në qytete të ndryshme të Shqipërisë, duke ndalur edhe në institucione të veçanta të trashëgimisë, kulturës, por edhe kujtesës.

“Programi i Miss Globe, është një program shumë i ngjeshur aktivitetesh, përshembull sot ne do të kemi një talentshow në azilin e pleqve, për t’i dhënë suportin të gjithë njerëzve në nevojë… Do të kemi gjithashtu ture që do të zbulojnë Shqipërinë turistike kështu siç kemi bërë këtu e 19 vjet”, shprehet Bozo.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ben: 04/10/2022 21:26

    Ky eshte nje konkurs karagjoz me emer Internacional, por qe nuk e njeh askush.Por megjithate,bravo i qofte organizatorit qe gjen budallenj dhe behen sponsor te ketij aktiviteti.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Parashikimi i motit: E diela me shi e shtrëngat

Parashikimi i motit: E diela me shi e shtrëngat