Mjekësia alternative, 'apiterapia' çelet në Mirditë, qendër për trajtimin e sëmundjeve me anë të bletëve

Terapia me anë të thumbimit të bletëve, e njohur ndryshe si “apiterapia” është një metode e lashtë e mjekësisë popullore që përdoret për kurimin e disa sëmundjeve të brendshme.

Zakonisht bletërritësit e kanë aplikuar në kushte shtëpie, por tashmë ka një qendër të mirëfilltë për terapinë e bletëve. Gjendet pranë InfoKullës në Mirditë, në atë të Rrugës së Kombit. Bletërritësi Gjovalin Gega thotë se procedura realizohet me bletëve që lëshojnë thumbin e tyre në pjesë të caktuara të trupit.

“Terapia e bletëve, ajri që ka bleta hyn në organizmin e njeriut. Ndihmon në ftohje. Nëse të dhemb gjuri, e pastron me vendos bletën. Duhet ta dije njeriu a ka alergji më  para. Zgjat 15 ditë terapia. Përdoret shumë”, tregoi Gjovalin Gega, bletërritës në Mirditë.

Specialisti Preng Pepa dhe përgjegjësi i InfoKullës, Nik Nikolli thanë se Mirdita ka potencial të madh për zhvillimin e sektorit të Bletarisë dhe prodhimin e  mjaltit me cilësi të lartë.

“Mirdita ka një territor të përshtatshëm për rritjen e bletëve. Ka një klimë me mikroklimat e saj . Interesi i banorëve për të shtuar numrin e bletëve dhe vizitorve për të marrë produkte të sigurta dhe bio. Është ngritur dhe shtëpia e bletëve. Kemi bletarë shumë të pasionuar. Nuk përdorin medikamente”, tha Nik Nikolli përgjegjës i Info Kulla Mirditë.

Rëndësi ka të sensibilizohen ato që kanë dorë në zhvillimin e bletarisë. Duke shtuar fondet. Duke pasur mundësi me shërbye në energji, ujë të pijshëm, etj”, tha Preng Pepa, specialist bletarie.

Qendra e terapisë u çel në Ditën Ndërkombëtare të Bletëve, në një aktivitet ku morën pjesë bletërritës nga Mirdita e Lezha.

B.K/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 27/05/2024 01:32

    Substanca qe leshon bleta kur thumbon, permban antibiotike natyrale,kjo eshte ana pozitive dhe kuruese;ana negative eshte se bleta ngordh pasi te thumbon.Une nuk do te doja te sakrifikoja jeten e bleteve per kurime te tilla.Nuk eshte mjaft qe u merret mjalti,dylli e qumeshti, per te cilat punojne aq shume,por tani u marrim dhe jeten per vanitete!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Mekë/ Qindra pelegrinë humbin jetën, temperaturat arrijnë 49 gradë

Mekë/ Qindra pelegrinë humbin jetën, temperaturat arrijnë 49 gradë