Monika Kryemadhi: Do të kemi mundësinë e transformimit të qytetit të Lezhës

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim merr pjesë në prezantimin e programit "Rilindja e Qyteteve" në Lezhë
TIRANË, 30 Shtator /ATSH-Gjergji Mima/ - Deputetja e Qarkut të Lezhës, Monika Kryemadhi, mori pjesë në prezantimin e programit "Rilindja e Qyteteve" në qytetin e Lezhës.
Të pranishëm në këtë aktivitet ishin Kryeministri Edi Rama, Ministri i Mjedisit, Lefter Koka si dhe Kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj. Deputetja Monika Kryemadhi shprehu bindjen për transformimin e qytetit të Lezhës brenda një kohe të shkurtër.
Gjatë vizitës në këtë qytet, u inspektuan punimet për rregullimin shtratit të lumit Drin, që kalon në qendër të qytetit të Lezhës, si dhe punimet për sistemimin e disa rrugëve dytësore brenda qytetit.
"Kam një eksperiencë jashtëzakonisht të mirë me z. Rama kur unë kam qenë deputete e Kombinatit në kryeqytet dhe ai ka qenë Kryetar i Bashkisë së Tiranës dhe di të them që brenda një viti, në një zonë të harruar, në një zonë ku mungonte uji, rrugët, energjia elektrike, qendrat shëndetësore, shkollat, kopshtet, bëri një transformim të jashtëzakonshëm, të cilën edhe sot e kësaj dite, pas 12 vjetësh, edhe populli e mban mend. Unë jam e bindur që sot do të kemi mundësinë të bëjmë dyfishin apo të trefishin e asaj që kemi bërë në Kombinat, sepse me të vërtetë janë, jo vetëm resurset e qytetit të Lezhës, por është edhe dëshira e mirë, është edhe përgjegjshmëria që ka Kryeministrit i sotëm për ta bërë, sepse ky vend e meriton", tha ndër të tjerash znj. Kryemadhi gjatë fjalës së saj.
Duke folur gjatë aktivitetit, Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, tha se qytetet e vendit kanë nisur transformim pas lënies së tyre në harresë nga qeveritë paraardhëse.
Ndërsa, kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj, shprehu vlerësimin e tij për projektet e qeverisë për transformimin e qytetit të Lezhës. "Falënderim për reformat, por mbi të gjitha për reformën administrativo-territoriale. Projektet që nisin nga hyrja e qytetit, do sjellin ndryshim thelbësor të Lezhës", tha Tushaj. /a.ke/
 
 
 
 
 
 

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Rusi-Kinë, Peskov: Bisedimet mes Putinit dhe Xi Jinping zgjatën më shumë se sa pritej