Mot i 'çmendur' 6 të vdekur në Greqi, stuhia godet edhe Italinë (VIDEO)

Gjashtë turistë kanë vdekur dhe të paktën 30 të tjerë u plagosën pasi një stuhi e dhunshme goditi një rajon turistik mjaftë popullor në Greqinë veriore mbrëmjen e djeshme.

Makina dhe motoçikleta, mbushën plazhin e Halkidiki, i cili u godit nga erërat e forta, shiu dhe stuhia e breshërit.

Në Sozopol, një çift i moshuar nga Republika Çeke humbi jetën pasi automjeti me të cilin po udhëtonin u përmbys nga stuhia.

Diku tjetër, një grua rumune dhe fëmija i saj tetëvjeçar u vranë, pasi një çati u rrëzua në një restorant në Nea Plaghia, ndërsa një turist rus dhe djali i tij dyvjeçar vdiqën kur një pemë ra mbi automjetin e tyre në Potidea.

Stuhia vrastare është përshkruar si "e pashembullt" nga mediat lokale.

Moti i “çmendur” që përfshiu bregun e Adriatikut pati pasoja dramatike edhe në qytetin e Pulias në Itali.

Në Pescara, breshëri që zbriti me furi nga qielli, ishte aq i madh sa plagosi 18 persona. Raportime lufte vijnë dhe nga Abruzzo, ku lista e dëmeve është e gjatë.

Disa bashki në bregdet kanë kërkuar shpalljen e gjendejes së jashtëzakonshme.

Në provincën e Ravenës, prej stuhisë janë dëmtuar mbi 2,200 pemë dhe dhjetra banesa private.

Vala intensive e motit të keq që goditi bregun e Adriatikut, ishte parashikuar nga shërbimi meteorologjik, por ndoshta dhuna e tij ishte nënvlerësuar.

 

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

E dhunuan brutalisht në burgun famëkeq grek, shqiptari në ‘Pa Gjurmë’: Rrahjet nisën që në nëntor, kam frikë për jetën! Policët i kanë ushtruar presion gruas

E dhunuan brutalisht në burgun famëkeq grek, shqiptari në ‘Pa Gjurmë’: Rrahjet nisën që në nëntor, kam frikë për jetën! Policët i kanë ushtruar presion gruas