Murseli një shqiptar i kësaj epoke

Murseli një shqiptar i kësaj epoke

Liridona Murseli dhe Naim Murseli

Çka çmon njeriu përçmon Zoti thuhet, siç edhe thuhet në shkrimet e shenjta se nuk mund të kesh dy pronarë, një do kesh, do kesh o paranë ose shpirtin.

Shqiptarët e kësaj epoke, janë në buzë greminës për tu bërë si Sodoma dhe Gomorra, në çdo qelizë të shoqërisë dhe shtetit promovohet korrupsioni i vlerave sidomos atyre morale.

Promovimi që ju bëhet dhe pandëshkushmëria kanë qënë plehu që i kanë ushqyer.

Ti nuk vlen për vyrtytet por për veset. Ti vlen sa pasuri materiale ke, jo shpirtërore dhe morale. Të dyja përjashtojnë njëra tjetrën. 

Shumica e shqiptarëve të kësaj epoke janë vasalë të falsitetit, vanitetit dhe veseve. Hipokritë meshkujt konkubina të kamufluara femrat. Qëllim është pasurimi kriminal me cdo kusht, duke u kthyer në trend dhe qëllim jete. 

Murseli është një shqiptar tipik i kësaj epoke që hapin e pati më të nxituar dhe të paduruar, cka është logjike kur I hyn asaj rruge, mëkatet janë progressive po ju hape vënd në qënien tënde.

Shqiptarët kanë kulla po brënda dhe jashtë si ata që i ndërtojnë dhe ata që arrijnë ti blejnë 90% të rasteve janë Mursela që idhull kanë pasurimin material me cdo cmim drejtuar nga filozofia.. shkel e kalo.

Ndërtohen shkolla po brënda tyre po rriten qënie shpirterisht të sëmura, me idhuj të rremë, me idhuj të kalbëzuar nga krimet, korrupsioni dhe allishverishet. Ndërsa femrat me idhuj prej plastike, që durojnë cdo poshtërim bisturi dhe përdhosje në emër të parasë dhe fasadave hipokrite.

Përherë krimet që ndodhin ndër ne.. ne i gjykojmë emocionalisht, me histeri dhe përtesë, duke izoluar kriminelin, duke e bështyrë dhe treguar me gisht, pasi ne përtojmë të mendojmë gjatë, pasi mendimi do na coj drejt vetes…

Murseli është thjesht një ndër ne, i paduruar për tu pasuruar me çdo cmim dhe mjet, per tu bere pjese "dinjitoze" e shoqerise elitare hipokrite dhe te semure shqiptare, pasi pronari i tij si i shume te tjereve nuk është shpirti..

Sa familje janë shkoqur edhe pa u vrarë vetëm për një rrip tokë ose për një grusht lekë.

Paraja nxjerr zhveshur cdo mardhënie.

Paraja .... kjo pronare e shqiptarve të kësaj epoke të kalbëzuar vlerash.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Për ç'garanci ndërkombëtare flet presidentja e Kosovës?

Për ç'garanci ndërkombëtare flet presidentja e Kosovës?