Muzikë nga të gjitha trevat shqiptare, nis Festivali Multikulturor në Berat

Festivali Multikulturor i shndërruar në një histori suksesi po zhvillohet këto ditë në Berat. Folku muzikor, pjesë e pasurisë sonë kombëtare prej të dyja anëve të Shkumbinit, do të presë Berati shumë-shekullor prezantohet këto ditë nën sloganin “Unë Jam Trashëgimi”.

Në hapje të këtij festivali në Berat kanë qenë të pranishëm pushtetarë vendorë dhe drejtues të institucioneve të kulturës. Në një konferencë të përbashkët ata folën për fushën e artit dhe kulturës, të cilat ndihmojnë në zhvillimin e turizmit në qytet.

Ambasadori austriak në fjalën e tij garantoi mbështetjen e Austrisë në fushën e kulturës, bashkëpunim, i cili nuk ka munguar edhe në këtë festival.

Ndërsa, në fjalën e saj Ministria e Kulturës siguroi se shumë herë më shumë aktivitete kulturore do të zhvillohen në të ardhmen në Berat, të cilat do t’i shërbejnë më shumë kulturës.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’