Ndahet nga jeta piktori i njohur Ali Oseku

Ndahet nga jeta piktori i njohur Ali Oseku

Ali Oseku

Është ndarë nga jeta piktori i njohur Ali Oseku, një prej artistëve më emblematik të artit shqiptar në 50 vitet e fundit.

Oseku nuk arriti të fitonte dot betejën me sëmundjen e rëndë dhe u shua në banesën e tij në Tiranë.

Ali Oseku (1944) Lindi në Tiranë, në një familje me origjinë nga Gjakova.

Liceun artistik e mbaron në vitin 1963, ndërsa Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1969. Pas studimeve, artisti fillon punë si skenograf në TOB.

Në vitin 1973, në valën e ndëshkimeve shtetërore në fushën e artit dhe kulturës, artisti dënohet me burg deri në vitin 1979.

Pas kësaj periudhe, artisti punon si punëtor i thjeshtë, deri në rënien e sistemit. Pas viteve ’90, do ishte një nga zërat më aktivë të skenës artistike vendase.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 07:34
Ndarja e piktorit Ali Oseku nga jeta, Basha: I dha pikturës shqiptare universin e një krijimtarie unikale

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka ndarë një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të piktorit , Ali Oseku.

“Lamtumirë Ali Oseku, njeriu ynë i madh, artisti i paepur dhe i palodhur, i cili së bashku me dimensionin modern i dha pikturës shqiptare universin e një krijimtarie unikale si një thesar i çmuar i artit pamor kombëtar. U prehsh në paqe", shkruan Basha. 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Anile: 03/04/2024 02:01

  ❤️❤️❤️❤️❤️❤️????️????️????️

  Përgjigju
  • Aisel: 04/04/2024 20:40

   Unik ????

 • Vlora: 02/04/2024 23:48

  Respekte per ali osekun..do te mbahet mend si njeri i nderuar .

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli