'Ndarje të Kosovës-JO, këmbim territoresh-PO', publikohet intervista e plotë e Rugovës për kufijtë

'Ndarje të Kosovës-JO, këmbim territoresh-PO', publikohet intervista e plotë e Rugovës për kufijtë

Hashim Thaçi dhe Ibrahim Rugova

Deklarata e presidentit Hashim Thaçi, se tezën e tij të shkëmbimit të territoreve e mbështeste edhe ish-presidenti i ndjerë, Ibrahim Rugova, shkaktoi reagime të shumta për vërtetësinë e saj në rrjet.

“Zëri” ka publikuar një intervistën e plotë të cilës i referohej Thaçi, plot 24 vjet më parë, në janar të vitit 1994, të dhënë për gazetën me të njëjtin emër. 

 Ndarje të Kosovës-JO, këmbim territoresh-PO.

Titulli i intervistës së botuar në Gazetën “Zëri”

Intervista e Rugovës

Në intervistë Rugova sheh mundësinë e shkëmbimit të Leposaviqit dhe disa qyteteve në veri të banuara me shumicë serbe me Luginën e Preshevës.

Për ne është e papranueshme ndarja e Kosovës. Mund të bëjmë vetëm këmbim territoresh, ashtu që për Leposaviqin dhe disa territore në veri të Kosovës të banuara me shumicë serbe, të fitojmë Preshevën dhe viset e tjera në Serbinë Jugore, të banuara me shumicë shqiptare.

Ibrahim Rugova

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar  

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar