Ndërmjetësimi i Francës dhe Gjermanisë për tensionet në Kosovë, Rama: Tregon shpirtin e madh europian! Të plotësohen 3 kërkesat, përfshirë dhe asociacionin

Ndërmjetësimi i Francës dhe Gjermanisë për tensionet në Kosovë, Rama: Tregon shpirtin e madh europian! Të plotësohen 3 kërkesat, përfshirë dhe asociacionin

Edi Rama dhe tensione në Veri të Kosovës

Kryeministri Edi Rama shpreson që tri kërkesat e vendosura në tavolinë nga shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, për zgjidhjen e konfliktit në veri të Kosovës, të plotësohen sa më shpejt. Në një reagim në rrjetet sociale, kryeministri i vendit, thotë se më plotësimin e 3 kërkesave do të përfundojë ky konflikt absurd para se të dëmtohet reputacioni i Kosovës.

Rama falënderoi po ashtu edhe presidentin e Francës Emmanuel Macron dhe kancelarin e Gjermanisë Olaf Scholz, për atë që po bëjnë për të finalizuar procesin e normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Kjo për kryeministrin Edi Rama tregon gjithçka për shpirtin e tyre të madh evropian.

‘Një falënderim të madh për Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz për atë që po bëjnë për të finalizuar procesin e normalizimit Kosovë-Serbi! Duke i parë ata të ulur me aq respekt me të dyja palët në përpjekje për të zgjidhur një konflikt absurd tregon gjithçka për shpirtin e tyre të madh evropian. Faleminderit!.

Përgëzoj edhe presidenten Vjosa Osmani për të folur drejtpërdrejt me presidentin serb Vuçiç, dhe me të vërtetë shpresoj që këto tri kërkesa të plotësohen menjëherë në mënyrë që ky konflikt absurd të përfundojë para se të dëmtojë reputacionin e Kosovës përtej riparimit të shpejtë dhe integrimin e saj të mëtejshëm në komunitetin demokratik. Një falenderim i madh edhe për Josep Borrell  për pasionin dhe durimin e tij për të ndihmuar që ky zbulim historik të realizohet më në fund.’- shkruan Rama.

Tensionet në veri të Kosovës dhe gjetja e një zgjidhje për të mos përshkallëzuar më tej konfliktin, ishin në qendër të diskutimeve një ditë më parë në takimin e dytë të komunitetit Politik Europian në Moldavi. Franca dhe Gjermania kërkuan që të zhvillohen zgjedhje në 4 komunat në veri! Bashkimi Evropian iu bashkua thirrjeve të Francës dhe Gjermanisë për të mbajtur zgjedhje të reja në veri.

Janë tri kërkesa që BE-ja nxori për Kosovën: Zgjedhje të reja tani! Të sigurohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në to! Të nisë puna për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbërori: 02/06/2023 18:13

  Ti o tradhtar je shqipfolës por jo edhe shqiptaré, ti je i berusar para kishes ortokzse Rise se Kosova ”është serbe” të deshirojë të gjitha të zezat e kështu Bore që ta provision dhembjen shqiptare nga gjakpirës serborus!

  Përgjigju
 • Plani: 02/06/2023 14:05

  Me diplomaci e zgjidhi Europa dhe aneksimin e Krimese dhe ja ku jemi sot.

  Përgjigju
 • Klaus: 02/06/2023 14:01

  Eshte e rendesishme qe konfliket te zgjidhen me mirekuptim dhe diplomaci

  Përgjigju
 • Vetvendosje: 02/06/2023 13:45

  Te plotesohen kerkesat e Serbise qe te kete paqe thote udheheqesi yne i madh dhe i vetem. Po Serbia do kerkoje falje per krimet e kryera ndaj popullit shqiptar? Do denohen kriminelet qe i bene keto krime? Do ta njohe Kosoven si shtet? Do krijohet Bashkimi i komunave shqiptare ne Serbi? Politike miope e Tiranes zyrtare e perfaqesuar nga hajnat e korruptuar deri ne palce. Populli shqiptar te ngrihet ne protesta kunder planit famekeq per ndarjen e Kosoves te propozuar dhe mbeshtetur nga pseudomiqte dhe vasalet shqiptare.

  Përgjigju
 • Genci: 02/06/2023 13:36

  Rruga e duhur eshte sic po thot kryeministeri Rama duhet te plotesohen 3 kushtet????

  Përgjigju
 • Aleksi: 02/06/2023 13:35

  Bravo Rama ju jeni shume i drejt dhe transparent me ate cfare thoni per tu duartrokitur ????????

  Përgjigju
 • Klea: 02/06/2023 13:35

  Dhuna nuk eshte zgjidhje dhe kjo ceshtje duhet te zgjidhet vetem me bashkebisedim

  Përgjigju
 • Dona: 02/06/2023 13:18

  Nje konflikt qe ka prekur te gjithe rajoni qe duhet te zgjidhet sa me shpejt

  Përgjigju
 • Ina: 02/06/2023 13:12

  Kjo ceshtje mund te zgjidhet vetem me bashkebisedim sepse dhuna nuk eshte zgjidhje

  Përgjigju
 • Leo: 02/06/2023 12:19

  Vetem me qetesi dhe bashkebisedim mund te arrihet nje zgjidhje

  Përgjigju
 • Kleo: 02/06/2023 12:18

  Uroj qe ky konflikt te zgjidhet sa me shpejt

  Përgjigju
 • Ani: 02/06/2023 11:37

  Shpresojm qe kjo gjendje te mar fund nje here e mire

  Përgjigju
 • titi: 02/06/2023 11:19

  uroj qe ky konflikt te zgjidhet me marveshje dhe diplomatci dhe jo me luft

  Përgjigju
 • detar: 02/06/2023 10:40

  KURVA Europe dhe ti o tradhtar bythlepires.

  Përgjigju
  • Titi: 02/06/2023 22:13

   Detar, kujto qe pa perendimin sot nuk do kishte kosove. Ata e krijuan per te jetuar, jo per ta mbytur.

 • epo kjo pune: 02/06/2023 09:50

  boll tymi greqires e serboles drejt pa ne nuk futemi ne hesap... e ne llapim akoma per kolaboracionistet, ata ishin patriota te pakten ndersa politika jone sot kone servile e te huajit dhe kocken ta harrosh

  Përgjigju
 • Qytetar: 02/06/2023 09:24

  « Shpirti i madh evropian » e ndau harten e Afrikes me vizore, nisi dy luftera boterore dhe zhduku miliona njerez neper kampe per shkak te perkatesise fetare. Cdo gje e mire e ndertuar ne Evrope ne dekadat pas luftes vjen nga reflektimi mbi krimet e te shkuares. Cfare reflektimi kane bere serbet per krimet e te shkuares? Asnje reflektim apo pendese, perkundrazi ndjejne vetem krenari. Si mund te bashkepunosh me dike kur nuk ndan te njejtat vlera?

  Përgjigju
 • Kasem Gahinji: 02/06/2023 07:49

  Rrofte shpirti i madh Europian.E sotmja e shpirtit Ka rrenjet ne histori.Shpirti i madh Europian ne 1913 krijoi shtetin shqiptar,dhuroi trojet te shqiptareve me dashamiresit.Ja dhe sot,pasojat e shpirtit Europian.Kosova te krijohet shtet mini serb Brenda saj,dhurate per fqinjesine e mire me fqinjet.Epo ne fund te fundit,shqiptaret Jane te ardhur nga kaukazi,greket e serbet Jane autonome.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra