Kuçovë/ Ndërtimi i ujësjellësit në burimin e Sinecit, 5 banorë në grevë urie: Të ndërpriten punimet ose do vazhdojmë deri në vetëflijim

Banorët e Lumasit në Kuçovë kanë hyrë në grevë urie, ku kërkojnë anulimin e projektit të bashkisë së Kuçovës për ndërtimin e një ujësjellësi në ujëvarën e Sinecit, pasi siç shprehen ata jetojnë me atë ujë. Pas 4 muaj protestash të zhvilluara, 5 banorë janë ngujuar në një ndërtesë përballë godinës së Njësisë Administrativ Lumas,duke deklaruar se nuk do të dalin nga greva e urisë derisa të plotësohen kërkesat e tyre të ligjshme.

Banorët kërkojnë pezullimin e punimeve dhe të mos u preket uji i Sinecit sepse sipas tyre jetojnë me këtë ujë dhe vadisin kulturat e tyre bujqësore. Uji që rrjedh nga burimi natyror përdoret nga këta banorë për vaditjen e tokave. Sipas banorëve të fshatit Lumas, Bashkia e Kuçovës ka projektuar ngritjen e një ujësjellësi në Sinec, ç'ka sjell dëme në bujqësi pasi ujin e përdorin për vaditje.

Gjithashtu banorët denoncojnë dhe dhunën policore që është ushtruar ndaj tyre gjatë protestave dhe këtë këktojnë që të shkarkohet Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

Duke mos gjetur asnjë zgjidhje pas 4 muajsh protestash për mbrojtjen e burimit të Sinecit, banorët e panë si të vetmen zgjidhje grevën e urisë.

5 banorët e Lumasit janë futur në grevë urie pa afat duke parashtruar edhe 4 kërkesa

1-Shkarkimin e Drejtorit të Policisë Berat, Edmond Tarkaj, të cilëin e akuzojnë se i ka dhunuar.

2-Pezullimin e punimeve nga firma për ndërtimin e ujësjellësit me burimin e Sinecit

3-Pezullimin nga detyra dhe hetimin administrativ e penal ndaj Drejtorit të Policisë së Shtetit Ardi Veliu, që sipas banorëve të Lumasit po përdor policinë e shtetit si polici private

4-Takim me kryeministrin Edi Rama me qëllim zgjidhjen e këtij problemi.

Banorët grevistë shprehen se nëse nuk plotësohen kërkesat e tyre ata nuk do ta ndalin grevën e urisë dhe do ta vazhdojnë atë deri në vetëflijim.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:33
Kuçovë, grevistët në Lumas: Po na hoqën ujin, vdesim për bukë! Policia na dhunoi, të shkarkohet Ardi Veliu

5 banorët e Lumasit që kanë hyrë sot në grevë urie kërkojnë ndërprerjen e punimeve të ndërtimit të ujësjellësit në burimin e Sinecit, pasi nëse kjo ndodh, sipas tyre do të 'vdesim për bukë'. Banorët shprehën shqetësimin edhe për dhunën që policia ka ushtruar gjatë protestave të tyre dhe për këtë kërkorjnë shkarkimin e Ardi Veliut.

"Na hoqën këtë burim uji ne do ngordhim nuk kemi me çfarë të jetojmë. Nuk e di si ma heq mua bukën e gojës. Protesta që bëmë prej 4 muajsh nuk u morën parasysh. Policia është e popullit dhe mbahet me taksat tona, ajo na ka dhunuar. Për këtë kërkojmë shkarkimin e Ardi Veliut", thanë banorët në grevë.

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Mero Baze: Pse Berisha është braktisur nga deputetët e Veriut të Shqipërisë?