Ndodh për herë të parë, Botërori 2030 do zhvillohet në 3 kontinente! Udhëtime 20 mijë km për skuadrat

Ndodh për herë të parë, Botërori 2030 do zhvillohet në 3 kontinente! Udhëtime 20 mijë km për skuadrat

Messi me trofeun e Botërorit

Kupa e Botës 2030 do të zhvillohet në gjashtë shtete në tre kontinente. Në një marrëveshje të jashtëzakonshme të lidhur nga presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, tre ndeshjet hapëse të turneut do të luhen në Amerikën e Jugut. Ndeshja e parë do të luhet në kryeqytetin uruguaian Montevideo, e ndjekur nga Argjentina që pret një ndeshje në Buenos Aires, përpara se ndeshja e tretë të mbahet në Asuncion, Paraguai.

Gjashtë skuadrat e përfshira në ato ndeshje do të fluturojnë më pas përtej Atlantikut, me pjesën tjetër të turneut të ndarë midis Marokut, Portugalisë dhe Spanjës.

Anglia mund të jetë një nga skuadrat e përfshira, që do të thotë se Tre Luanët do të duhet të udhëtojnë rreth 6.500 kilometra në Amerikën e Jugut për ndeshjen e tyre të parë. Më pas, ata do të duhet të udhëtojnë të njëjtën distancë për në Evropë dhe Afrikë për ndeshjet e tyre të mbetura në grup ose në Spanjë, Portugali ose Marok.

Publikimi i The Sun

Marrëveshja e paprecedentë u votua nga FIFA këtë pasdite dhe tani do të konfirmohet nga Kongresi vjetor në Zyrih në fund të vitit të ardhshëm. Uruguai priti Kupën e parë të Botës në vitin 1930, të cilën ata e fituan. Argjentina e priti për herë të fundit turneun në vitin 1978, ndërsa Spanja e mori atë nder në 1982. Maroku do të bëhet kombi i dytë afrikan që do të presë turneun, duke ndjekur hapat e Afrikës së Jugut ku u mbajt në vitin 2010. Portugalia nuk e ka organizuar kurrë turneun.

Lajmet e sotme e lënë të hapur derën për Arabinë Saudite që të presë turneun e vitit 2034, që do të duhej të ishte një tjetër Kupë e Botës dimërore, edhe pse Australia është gjithashtu kandidate e mundshme. Por zhvillimi tronditës, që pritet të njoftohet nga FIFA në orët e ardhshme, tregon aftësinë e Infantino-s për t’i dhënë formë të ardhmes së lojës globale.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

'Taksa e sheshtë 9%', Basha: I jep fund tiranisë mbi shtresën e mesme dhe sipërmarrjen

'Taksa e sheshtë 9%', Basha: I jep fund tiranisë mbi shtresën e mesme dhe sipërmarrjen