Ndodh vetëm në Shqipëri! Gazetarë që përdoren si zëdhënës të kriminelëve

Në Europë dhe në vende të qytetëruara, gazetarët intervistojnë kriminelët duke i vënë para akuzave, për të dëgjuar versionin e tyre, por edhe për të zbuluar ndonjë grimcë më shumë të vërtete. Eshtë një praktikë profesionale “e diskutueshme” sepse në këtë mënyrë i jepet zë një krimineli, por të paktën është i detyruar t’u përgjigjet pyetjeve të një gazetari dhe nga përgjigjet që jep, publiku mund të shpresojë të kuptojë nëse gënjen ose jo. Ndërsa në Shqipëri gazetarët (disa, jo të gjithë) punojnë si ''zëdhënës'' të kriminelëve. Jo duke i intervistuar përpara kamerave apo duke publikuar pyetje-përgjigjet, pra duke vënë kriminelët përballë rrezikut që të tradhëtojnë veten duke thënë ndonjë gënjeshtër, por duke publikuar mesazhet e bosëve të marra me sms. Më rëndë se një avokat mbrojtës.

Gazetarët tradhëtojnë profesionin e tyre prej mediatorësh dhe bëhen ndërmjetës pa asnjë filtër mes  kriminelëve dhe opinionit publik. Ka ndodhur shumë herë dhe u përsërit edhe sot me Lulzim Berishën, i kërkuar me akuzën e 4 vrasjeve, i cili përdori një gazetare për “t’i kërkuar llogari” SPAK-ut për akuzat e bëra. E bëri përmes një sms. E tepërt të themi që deklarata e kriminelit pa asnjë kundërpërgjigje, u kopjua menjëherë dhe u ribotua nga dhjetëra media të tjera që besuan se po publikonin një scoop.  

Fatkeqësisht profesioni i gazetarit kërkon një vlerë etike, por mbi të gjitha një kulturë të lartë profesionale, për të kuptuar se cfarë është e ligjshme të bëhet dhe cfarë nuk duhet bërë. Kjo është sëmundja e mediave shqiptare sot. T’i japësh zë një krimineli dhe të harrosh të raportosh që një ish Kryeprokuror është nën hetim në bazë të ligjit antimafia. Kësaj here politika nuk ka faj. Këtu faji është vetëm i gazetarëve që ndonjëherë arrijnë të jenë më keq se politikanët.  

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Titi: 09/12/2020 20:21

  Znj. Lala është një gazetare shum kurajoze dhe trime. E dini kush qëlloi 32 plumba në shtëpin e saj ? Ishte mesazhi nga Emiljano Shullazi. Çfar mund të thoni për këtë o komentues. Se nuk je i pashëm kjo nuk është në dorën tonë. Atë e di zoti lart. Ne gjykojmë luftën që bën kjo gazetare kurajoze.

  Përgjigju
  • Iliri: 10/12/2020 11:21

   Nuk ishte shtepia e saj po e prinderve. Ata qe thua ti e kishin mbyll muhabetin. Nuk eshte normale te marresh mesazhe nga kriminele .... por ja edhe po ta gjeten numrin, si ka mundesi ta dish qe ai eshte numri i ketij krimineli??? Nese nuk e ke numrin , nuk e beson menjehere qe shkruesi eshte ai; nese e njeh numrin, do me thene ke bashkepunuar me kriminele... Tani Mrs. Lala te dale e te jape shpjegime... Pseudo-gazetare investigative... O SPAKU hidhi nje sy komunikimeve telefonike te ketyre gazetareve se nuk eshte normale...

  • kasemi: 10/12/2020 00:18

   te ishte shullazi kisjte kry pune, po ishin borxhlinjt e te vellait qe punon polic burgu dhe i ka lek borxh gjysmes se dynjase

 • nuhiu: 09/12/2020 16:29

  Klodiana ti je vella?!!!!

  Përgjigju
 • Haha: 09/12/2020 11:16

  Klodiana Lala femra me simpatike e gazetarisre

  Përgjigju
 • Vk: 09/12/2020 11:10

  Ca lidhje ka pse thoni vangjush dako e kish shok te ngusht apo tahiti shullazin tani e ka fajin lala ndonse lala eshte osk e nxituar do te flasi vetem ajo po si gazetare eshte epapar seshte si tan hoxha qe jep lajme me pages per kundershtaret do te bej dhe savianon

  Përgjigju
 • Redi: 08/12/2020 23:09

  Me kete egersi ndaj nje gazetareje, eshte shume per te ardhur keq. Turp. Ne vend qe te shkruni per lidhjet e Lul Berishes me Gjush akulloren, merreni me gazetaren. Pike e zeze!!!

  Përgjigju
 • Loku: 08/12/2020 22:09

  Shikoni kur të dal vrasja dhe djegja e trupit të Enver Stafugës. Kallauzi, një me mbiemër Rranja.( shoferi në atentatin ndaj Shullazit) Lepuri do i hypi vetë në qerren e prokororis. Shullaz do jesh një i vdekur në burg e azgjë më tepër. Llogarit i ke me "atë" atje lart.

  Përgjigju
  • Loran: 11/12/2020 11:16

   O Loku fshiu ne no nje vrim se del prap nga burgu ky .... dhe lok ska me neper tiron ahags

 • Trnakop Kacija: 08/12/2020 21:57

  Nje thirrje per SPAKU-ut: aman derman kerkoni autorizime ose marreveshje me institucionet perkatese te Kosoves per zgjerime te hetimeve edhe ne Kosove - shume elemente kriminale te Shqiperise jane duke pastruar para (permes ndertimeve ne Kosove kryesisht Prishtine) nornalisht ne bashkepunim me elemente kriminale te Kosoves ( nen protektorat te Politikaneve te PDK-se dhe AAK -se ).

  Përgjigju
 • Arbëri: 08/12/2020 21:45

  Kushdo që të jet ajo ”gazetar/e do përfundonte prapa hekurave në qdo vend të botës demokratike...!!!

  Përgjigju
 • Krokodili: 08/12/2020 21:32

  pse fryen ceshtjet me me 30 emra ?

  Përgjigju
 • JamKushJam: 08/12/2020 21:30

  Aman s'na thate, gazetarja Lalalaja ishte???

  Përgjigju
  • Tirona: 08/12/2020 22:08

   Nuk eshte TraLaLalaja se ajo eshte e zonme se si te mbroje tutorin e saj Llallen dhe Gashin, bona shaka Ajo duhet te jete se ajo fshihet shkutave dhe nuk intervishton balle per balle kriminelet qe jane mbrojtur nga Llalla dhe Gashi

 • Artan: 08/12/2020 21:07

  Nuk kam asnje lloj simpatie per kete Klodianen se eshte thjesht nje delirante qe merret me thashetheme Per kujtese disa nga gazetaret me te shquar qe kane fituar cmimin Pulitzer kane intervistuar disa nga kasapet me te medhenj te historise si Sadami , Pol Poti etj etj.Pastaj nese ju duket serioze te besh te penduar te drejtesise Luftar Recin hahahahahahah Po mashtron prokuroret per te kapur ndonje azil ky

  Përgjigju
 • genci: 08/12/2020 21:04

  Debatet mes gazetareve apo nivelit te tyre, diskutojini dhe publikojini sa here mungon niveli e transparenca ne pasqyrimin e lajmeve. avokat mbrojtes. Eshte nje profesion i veshtire dhe prej tyre kerkohet gjithmone sukses, ashtu sikunder ju qe mund te keni pasur probleme te natyrave te ndrsyhme, sepse ata jane te vetmit qe perballen me luften e madhe te sistemit ku jetojme !! Prandaj lutem me shume respekt

  Përgjigju
 • O tej: 08/12/2020 21:03

  Besoj eshte ajo Klodiana Lala

  Përgjigju
  • Cufi: 09/12/2020 19:10

   Medieve ne Shqiperi duhet me ju pre gjuhen,se keto jane krijua nga mafia dhe me gazetar mashtrues e llafazan.Une habitem ku i marrin lekte se capo shohim ketu ne prendim e kane vishtersi me mbijetuar

 • Sondazhi i ditës:

  Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Ndërroi jetë nga asfiksia e gazit, 50-vjeçarja ishte larguar nga banesa në Tiranë dy ditë më parë, i biri bëri kallëzim në polici