Ndërroi kartën e Bitrit me të Tavos, Panariti për Report Tv: Ishte sugjerim i grupit të LSI

Deputeti  i LSI, Edmond Panariti ka pranuar për Report Tv se ishte ai që ndërroi kartën e Robert Bitrit me atë të deputetit të LSI, Vangjel Tavo, por me sugjerim të grupit parlamentar të LSI. Ndërrimi i kartave bëri që për ligjin e Teatrit Kombëtar të llogaritej edhe vota e Vangjel Tavos, pavarësisht se ai nuk ka qenë i pranishëm në seancë.   

Panariti shpjegon se Bitri vendosi të dilte deputet i pavarur disa ditë më parë dhe për këtë shkak ai duhet të ndërronte ulëse dhe jo të vijojë të qëndrojë në vendet e përcaktuara për grupin parlamentar të LSI.

Megjithatë, Panariti sqaron se veprimi i tij është bërë në fillim të seancës dhe ai këmbëngul se Robert Bitri ka votuar me kartën e tij, pasi me të mbërritur në Kuvend, ai ka ndërruar sërish kartat që u lëvizën më herët. 

Sugjerimi i grupit parlamentar te LSI-së ishte që karta e deputetit Tavo të vendosej në postin e deputetit përbri meje, për shkak se deputeti Bitri u largua nga grupi si deputet i pavarur. Kjo ka ndodhur në fillim të seancës, pra shtatë orë para votimit.

Meqenëse deputeti Bitri u paraqit në të njëjtin vend, gjeja e parë që ai bëri ishte zëvendësimi i kartës së Tavos me kartën e tij. Pra z. Bitri ka përdorur kartën e tij. Kjo është e verifikueshme.

Edmond Panariti, deputet i LSI


Lajmi kryesor:

REPORT TV siguron VIDEON/ Momenti kur Panariti ndërron kartën e Bitrit me të Tavos në Kuvend


l.q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hapet transporti publik e ai ndërqytetas?×

Lajmi i fundit

John

I gjenden fidanë kanabis pranë stanit, pranga 60-vjeçarit në Memaliaj