Ndryshimet në buxhet/ Më shumë fonde për rrugët dhe ‘e-qeverisjen’! 1.9 mld lekë plus për programe zhvillimi, ulje për Shëndetësinë, Financat dhe Mbrojtja

Qeveria ka parashikuar të jetë konservatore në shpenzime për periudhën e mbetur të vitit, prandaj ka ulur tavanet e deficitit buxhetor me 17 miliardë lekë në rishikimin e fundit që i bëri buxhetit. Por jo vetëm ndryshimi i parametrave të të ardhurave, shpenzimeve e deficitit, por qeveria ka bërë edhe rishpërndarje të buxhetit për shumë institucione shtetërore.

Shkurtimi më i madh i buxhetit i është bërë Ministrisë së Shëndetësisë. Nga 76.7 miliardë lekë që ishte totali i fondeve që kishte në dispozicion, me rishikimin e fundit i shkurtohen 2 miliardë lekë. Në këtë institucion janë ulur fondet për kujdesin shëndetësor parësor e dytësor si dhe për shërbimin e shëndetit publik.

Shkak për këtë ulje buxheti është bërë përmirësimi i situatës epidemiologjike me virusin COVID-19 në vend. Po ashtu është ulur me 992 milionë lekë buxheti i Ministrisë së Financave, pasi është reduktuar deficiti me skemën e pensioneve. Me 1.6 miliardë lekë janë ulur fondet dhe për Ministrinë e Mbrojtjes dhe INSTAT.

Nga ana tjetër në këtë rishikim buxheti i është kushtuar më shumë vëmendje Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, të cilës i është shtuar buxheti me 2.3 miliardë lekë, ndërkohë që janë rishpërndarë paratë për programet e këtij institucioni.

Konkretisht merr 1.4 miliardë lekë më shumë transporti rrugor, dhe buxheti në total i këtij zëri arrin në vlerën e 24.1 miliardë lekë. Janë shtuar 111 milionë lekë tek zëri i transportit hekurudhor. Pas reformës së Ujësjellës-Kanalizime ku shumë shoqëri u shkrinë, dhe administrimi i tyre i kalojë Ministrisë së Infrastrukturës, është rritur me 1,195 miliardë lekë buxheti për zërin e ujësjellës kanalizime, ndërsa ulen me 300 milionë lekë fondet për trajtimin e mbetjeve urbane.

Po ashtu në rishikimin e fundit të buxhetit janë shtuar fondet në dispozicion të Ministrisë së Arsimit me 1,2 miliardë lekë. Ku 1 miliardë lekë janë shtuar në zërin “Arsim bazë”, ku përfshihet edhe parashkollori, dhe shtesa tjetër është bërë tek buxheti i arsimit të mesëm.

Fondit Shqiptar të Zhvillimit i shtohen 1.9 miliardë lekë, për programet e zhvillimit, dhe i jepen 2.2 miliardë lekë e-Qeverisjes. Siç duket qeveria kërkon që të forcojnë sigurinë online pas sulmit kibernetik në faqet qeveritare që e detyroi autoritetet që të pamundësinë shërbimet për disa ditë me radhë. Rama ka paralajmëruar bashkëpunim me ekspertët e Microsoft dhe masa më të forta mbrojtjeje.  Ndërsa Ministrisë së Drejtësisë i jepen 147 milionë lekë më shumë, me fokus sistemin e burgjeve.

BUXHETI I MINISTRISË SË INFRASTRUKTURËS (mijë lekë)

Ishte                  42,988,120 lekë

Bëhet                45,372,120 lekë

Diferenca         +2,384,000 lekë

 

BUXHETI I MINISTRISË SË FINANCAVE (mijë lekë)

Ishte                  63,848,717 lekë

Bëhet                62,856,717 lekë

Diferenca            -992,000 lekë

 

BUXHETI I MINISTRISË SË ARSIMIT (mijë lekë)

Ishte             43,779,522 lekë

Bëhet           44,979,522 lekë

Diferenca    +1,200,000 lekë

 

BUXHETI PËR MINISTRINË E SHËNDETËSISË (mijë lekë)

Ishte             76,722,191 lekë

Bëhet           74,714,191 lekë

Diferenca     -2,008,000 lekë

 

BUXHETI PËR MINISTRINË E DREJTËSISË (mijë lekë)

Ishte               10,876,572 lekë

Bëhet             11,023,572 lekë

Diferenca         +147,000 lekë

 

BUXHETI PËR MINISTRINË E MBROJTJES(mijë lekë)

Ishte                 30,791,227 lekë

Bëhet               29,891,227 lekë

Diferenca            -900,000 lekë

 

BUXHETI PËR INSTAT (mijë lekë)

Ishte                1,888,141 lekë

Bëhet              1,102,141 lekë

Diferenca         -786,000 lekë

 

BUXHETI I FSHZH (mijë lekë)

Ishte                 15,451,924 lekë

Bëhet               17,351,924 lekë

Diferenca         +1,900,000 lekë

 

INSTITUCIONET QEVERITARE

Ishte                    15,451,924 lekë

Bëhet                  10,659,637 lekë

Diferenca           +2,159,800 lekë

 

BUXHETI PËR E-QEVERISJE

Ishte                    5,946,641

Bëhet                   8,147,641

Diferenca          +2,201,000

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Të hënën përballja, trajneri i Polonisë: Shqiptarët i vlerësojmë shumë, por do vendosim ne!

Të hënën përballja, trajneri i Polonisë: Shqiptarët i vlerësojmë shumë, por do vendosim ne!