Negociatat për koalicionin/ Basha: Po vijojmë bisedimet, shumë shpejt do të kenë njoftimin nga grupi negociator

'Po vazhdojnë negociatat me të gjithë aleatët dhe shumë shpejt do të keni njoftimin zyrtar nga grupi negociator". Ky ka qenë qëndrimi i fundit i kryedemokratit, Lulzim Basha në lidhje me negocitatat me aleatët për daljen në zgjedhjet e 25 prillit.

Këto deklarata kreu i PD i bëri pak minuta më parë teksa po hynte në selinë e partisë demokratike, ku po zhvillohen negociatat, sidomos me Partinë Republikane të Fatmir Mediut dhe PDIU-në e Shpëtim Idrizit, të cilat synojnë më shumë se një mandat të sigurt. Grupi negociator i PD është i përbërë nga Edi Paloka, Gazment Bardhi dhe Alfred Rushaj. 

Negociatat mes republikanëve dhe Partisë Demokratike kanë ngecur në kalkulimet sesa kandidatë të PR duhet të përfshihen në listën zgjedhore. Megjithatë Fatmir Mediu nuk tërhiqet nga kërkesa për një vlerësim sa më të drejtë të peshës elektorale të partisë që drejton.

Kujtojmë se Lulzim Basha ka mbyllur marrëveshjen me 3 parti aleate, dhe i ka premtuar vende të sigurta në lista, Agron Dukës në Durrës, Nard Ndokës në Shkodër dhe Dashamir Shehit në Tiranë. Por mandate të sigurt në Qarkun e Tiranës synojnë edhe aleatët e tjerë Mediu i Republikanëve dhe Shpëtim Idrizi i PDIU, pretendimet e të cilëve janë më shumë se 1 kandidat.

Interesimit të gazetares së Report Tv, Danjela Maloku se kur do të dalë opozita e bashkuar me një vendim final për listat, kreu i PD-së Lulzim Basha  tha se përtej kalkulimeve dhe renditjes së të gjithë kandidatëve, 25 prilli do të jetë dita e ndryshimit.

“Kur të shpallen listat e  deputetëve gjithçka do të jetë e qartë. Përtej kalkulimeve një gjë është e qartë si drita e diellit 25 prillit do të jetë dita e ndryshimit të madh”, tha Basha

K.T./Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rang kombëtar/ 1 javë para 25 prillit, shqiptarët i japin PS-së mandatin e tretë! Asnjë ndryshim këto 11 ditë për 3 partitë e mëdha