Nesër diskutohet propozimi francez për heqjen e vetos në Sofje! Pritet të vendoset 'fati' i qeverisë bullgare

Nesër diskutohet propozimi francez për heqjen e vetos në Sofje! Pritet të vendoset 'fati' i qeverisë bullgare

Parlamenti bullgar

'Fati' i Bullgarisë pritet të vendoset ditën e nesërme pasi do të diskutohet se Franca ka përgatitur një propozim për zgjidhjen e grindjes mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Në këtë mënyrë pritet se deri në fund të muajit mund të zhbllokohet procesi i anëtarësimit në BE.

Jo zyrtarisht thuhet se, propozimi i Francës për heqjen e vetos bullgare parasheh që kërkesat e palës bullgare të përfshihen në kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut dhe BE-ja të jetë garantuese për realizimin e tyre.

Sakaq, komisioni i politikës së jashtme i parlamentit të Bullgarisë, nesër do të shqyrtojë propozimin francez për zgjidhjen e çështjeve të hapura me Maqedoninë e Veriut.

Në bazë të vlerësimeve do të njoftohet nëse Sofja do ta heqë veton e saj ose jo, gjë e cila ka bllokuar dhe procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Më herët, presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, paralajmëroi lajme pozitive për negociatat, por ky optimizëm duket se është shuar, ndoshta bashkë me të edhe qeveria e Bullgarisë.

Sot pasdite, rreth orës 18:00 është paralajmëruar një tjetër tubim në mbështetje të qeverisë bullgare, ku pritet të paraqitet me  fjalim edhe Petkov, si dhe ministrat e koalicionit qeverisës dhe partisë më të madhe “Ndryshimet vazhdojnë”.

Debatet në Parlamentin bullgar një ditë përpara se të hidhet në voim mocioni i mosbesimit: 

Ndërkohë që ditën e nesërme pritet të hidhet në votim mocioni i mosbesimit, në Parlamentin e Bullgarisë është duke zhvilluar një debat një ndaj qeverisë gjashtëmujore të kryeministrit Kiril Petkov. Mocioni është dorëzuar nga opozita GERB-UDF për atë që ajo e percepton si politikë joadekuate financiare dhe ekonomike dhe ka mbështetjen e Lëvizjes për të Drejta dhe Liri (MRF) dhe Vazrazhdane.

GERB njoftoi se po lëvizte për një votë mosbesimi ndaj Qeverisë javën e kaluar pasi Ka një popull të tillë (TISP) u tërhoq nga koalicioni qeverisës për një shkelje të perceptuar të marrëveshjes së koalicionit.

Kryeministri Petkov tha se është i habitur nga arsyet e vendimit të GERB-UDF për të paraqitur mocion mosbesimi në Qeveri. Duke iu përgjigjur arsyeve të paraqitura nga Ananiev, Petkov tha se në gjashtë muajt e fundit janë bërë "insinuata të gabuara ekonomike".

Sipas Petkov, katër persona ishin forca shtytëse pas këtij votimi mosbesimi: lideri dhe ish-kryeministri i GERB-it, Bojko Borisov, Delyan Peevski, deputet i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë i sanksionuar me Aktin Magnitsky, ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova dhe liderja e partia Ka një popull të tillë (TISP) Slavi Trifonov.

Petkov i përshkroi pretendimet e opozitës se Kabineti ishte fajtor për rritjen e inflacionit në vend si një "gënjeshtër të shëmtuar" dhe vuri në dukje se ajo është shkaktuar nga rritja e çmimeve të aksioneve jashtë vendit.

Vërejtja e Petkov erdhi si një reagim ndaj një deklarate të mëparshme të kreut të katit të TISP Toshko Yordanov që pretendonte se Kryeministri po punon kundër interesit kombëtar. Sipas Yordanov, gjatë një takimi ndërmjet përfaqësuesve të koalicionit qeverisës dhe Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, kryeministri Petkov foli për një pakicë bullgare në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Fjalët e Vassilev u sharje dhe ai kërkoi falje për gjuhën e tij. Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Asamblesë Kombëtare Miroslav Ivanov e qortoi atë, duke theksuar se një gjuhë e tillë është e papranueshme nga foltorja parlamentare. Tsonço Gançev, deputet nga partia opozitare Vazrazhdane, nga ana e tij e qortoi Ivanovin për kërcënimin e opozitës me sanksione për sjellje të vrazhdë, por duke e lejuar atë të mbetet e pandëshkuar kur vjen nga një ministër i kabinetit. Diskutimet pati shumë shkëmbime fyerjesh dhe fjalësh të vrazhda.

Lidhja e Ukrainës:

Çështja e vetos së Sofjes, e cila e ka penguar Shqipërinë nga fillimi i bisedimeve të anëtarësimit me Brukselin, pasi rruga e zgjerimit të Tiranës është e lidhur me atë të Skojpes, është bërë veçanërisht e mprehtë muajt e fundit për shkak të presionit politik për t'i dhënë një përgjigje në kohë kërkesës së Ukrainës për në BE.

Një numër shtetesh anëtare të Evropës Jugore kanë shprehur më parë shqetësimin se dhënia e statusit të kandidatit për në BE do të anashkalonte shpresat e bllokut në Ballkanin Perëndimor, ndaj të cilëve Brukseli u ka bërë premtime të paplotësuara ende.

Greqia, për shembull, ka bërë presion për zgjerimin e BE-së të rajonit të Ballkanit Perëndimor, veçanërisht duke marrë parasysh paqëndrueshmërinë e vazhdueshme në lindje të Evropës.

Burime diplomatike në Athinë theksuan për EURACTIV përpjekjet e "vendeve të treta" për të destabilizuar Ballkanin Perëndimor dhe paralajmëruan se kjo mund të përshkallëzohet pas paqëndrueshmërisë në Evropën Lindore.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Kuleba: Ne kemi nevojë për raketa dhe gjeneratorë

Kuleba: Ne kemi nevojë për raketa dhe gjeneratorë