Kovaçi në Report Tv: Pedagogët, bojkot në të gjithë vendin! Studentët të na mirëkuptojmë! Jemi në pritje të dialogut me qeverinë

TIRANË- 17 tetorit, duhet të ishte dita e parë kur studentët do të ulen në bankat e universitetit, por dita e nesërme do të jetë bojkot i pedagogëve. Bojkoti do të jetë jo vetëm në Tiranë, por do të shtrihet edhe në rrethe. Në një intervistë për Report Tv, me gazetarin Nertil Agalliu, kryetari i Sindikatës së Pedagogëve, Sandër Kovaçi tha se janë vënë në dijeni në rrugë shkresore dhe publike, institucionet përkatëse për protestën.

“Nesër do jetë një ditë greve si ditë e parë, do të lejojmë vitin e parë të ambientohet me hapësira në orën e parë. Bojkot edhe në çdo Shqipërisë. Rektorët janë vënë në dijeni mbi lëvizjen tonë dhe dekanët janë informuar për këtë lëvizje dhe rektorët nuk janë kundër edhe pse në disa segmente ka pasur një qëndrim të dyzuar, por duhet ta dinë se pa mbështetjen e rektoratit nuk mund të drejtojnë një institucion. Është një protestë e paralajmëruar janë njoftuar institucionet në mënyrë shkresore dhe publike, kemi të drejtën për të kërkuar të drejtën”, tha Kovaçi.

Ai tha se është në pritje të dialogut më perfaqësues të qevërisë për plotësimin e kushteve të tyre.

“Jemi në pritje të dialogut, duhet të jetë negociatore me qeverinë që të realizohen pikat tona, për problemet tona financiare. Qeveria e ka rritur pagën 7%. Duhet të shtohen fondet, të ardhurat që vijnë nga studentët, t’u kthehen në shërbime”, shtoi ai.

Një mesazh e ka pasur edhe për studentët, ku thotë se duhet t’i mirëkuptojnë pedagogët në këtë bojkot, pasi thekson se është edhe në të mirë të tyre.

“Do i presim do i respektojmë, do i tregojmë pse po protestomë dhe ata do na mirëkuptojë që të bashkësakrifikojmë që universitetet të trajtohen në mënyrë dinjitoze. Nuk jemi në Kushtet kur do jemi në situatë të tillë, të gjithë do jemi në oborr për të kërkuar të drejta tonë”, përfundoi Kovaçi në Report Tv.

Pegagogët kanë bërë një listë me 9 kërkesa për të cilën thonë se afati për të negociuar tashmë ka kaluar. Një nga pikat që këmbëngulin më tepër është rritja e pagës me 30% këtë vit dhe 20% vitin tjetër.

 • Kërkesat e pedagogëve
 • -Rritja e pagave për pedagogët dhe stafin ndihmës
 • -Rritja e financimit për kërkimin shkencor
 • -Rivendosja e shtesave mbi pagë për ‘Dëshmëri shëndeti në punë’ 
 • -Rritja e shtesës mbi pagën për vjetërsinë në punë 
 • -Rritja e pagesës së orëve të ngarkesës suplementare 
 • -Rivlerësimi i orës mësimore pasi ka zbritje prej 50% të pagesës së orës mësimore si rezultat i mosfierencimit të orës mësimore të leksionit.
 • -Rishikimin e tatimit prej 23% mbi pagesën e ngarkesës suplementare
 • -Të pezullohet deri më 2026 zbatimi i pikës c) të paragrafit të 3, i Kreut III të VKM Nr.112, datë 23.2.2018 për kriteret e marrjes së titullit “Profesor”.
 • -Të bëhet transparencë mbi buxhetin dhe të ardhurat e universitetet publike.

B.K./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nida: 16/10/2022 18:42

  Bravo ju qofte shyqyr qe u zgjuat nga gjumi kerkoni ate qe ju takon dhe mos u terhiqni nga asnje kerkese se skane cu bejne

  Përgjigju
 • PROTESTAT: 16/10/2022 18:18

  Mesa Duhet protestat nuk ndalen Duhet porteste masive edhe nga universitetet private apo publike !

  Përgjigju
 • Shiu I protestave: 16/10/2022 18:12

  Protesta papushim deri në kushtet moderne ose largim ministrise, paga per pedagog dhe mbeshtetje për student ! Rinia Është forca jone ! NESËR që në mengjes gati parullat

  Përgjigju
 • Bojkot: 16/10/2022 18:10

  Të bëhet bojkot dhe protesta masive deri në doreheqje të ministrise arsimit dhe të kerkohet paga minimale e pedagogut 1500€ muaj po ashtu mbeshtetje për student deri 200€ muaj për ato mbi 9.5 mesatare dhe 150€ muaj për Student mbi 9 mesatare ! Trajnime në EU për pedagoget dhe exchange pra të vijne 1-2 semestee pedagog nga jashtë dhe pedagoget shqiptare te trajnohen atje në EU pra shkembim pedagogjik dhe student po Ashtu! Që neser në 07:00 do protestojme minimumi 5 ditet e para , po nuk “moret vesh” do kemi Javes tjeter perseri protesta pasi Kjo tregon që shqiperia eshte e rinise ‘

  Përgjigju
 • Bashkia: 16/10/2022 18:05

  Edhe Lali Eri studentet ekselent (mbi 9 ) duhet ti mbeshtese me 10,000 lek reja (100€) cdo muaj pasi kjo ndihmon ato po ashtu abone falas për student nga karta e tyre id student ! Gjithashtu te krijohet karta profesori ku aboneja dhe parkim falas ne Tirone për pedagoget (pedagog publik apo privat ) ta kene falas ne Tirane për 1 automjet të tyre ! Bojkot duhet jo vetëm 5 ditë por edhe në fund tetori deri në plotesim kushtesh ! Brezi i ri dhe pedagoget jane e ardhmja, studentet mbi 9.5 mesatare te marrin bursa me 0 kosto dhe 150€/muaj, pedagoget e rinj në moshe (35-45) të marrin trajnime (2-3 ) në evrope të paguara për metoda mesimdhenie ! Internet falas per pedagoget kudo ne shqiperi !

  Përgjigju
 • Master: 16/10/2022 17:49

  Studentet master dhe doktorature duhet të kene oraret pas ores 17:00 pasi jane në pune sepse kriza prek studentet ndaj duhet që nga ora 17:00-22:00 të jene oraret për seminare për student master si në universitet publik por edhe privatet ! Për mua Universiteti publik duhet të shitet aksionet dhe të kthehet privat !

  Përgjigju
 • Shume e drejte: 16/10/2022 17:45

  Duhet patjeter bojkot kudo ne Europë shteti po ndihmon student dhe pedagog nga kriza që ka kapur botën ! Jo vetëm një jave bojkot që eshte e sigurte por minimumi deri ne 50% rritje page dhe 100€ cdo muaj për studentet ! Bursa falas dhe 200€ kush eshte mbi 9 mesataren dhe trajnime për pedagoget e rinj 35-45 vjec

  Përgjigju
 • Stefan: 16/10/2022 16:55

  Studentet kan vite qe nuk bejne mesim sepse pedagoget nuk u shkojne ne leksione. Nuk ishte boll pabdemia ku petagoget nuk benin asnjihere mesim online, p9r veç talleshin me studentet. Tashi dashkan prap ti lene pa mesim se duan greva. Te shkojne te bejne mesim. Te dalin greva pasdite. Studenyet kane paguar semestrin per mesim. Jo per te shoqeruar petagoget rrugve. Pedagoget kane hapur te gjithe ambjente ku bejne mesim privat per lendet qe duhet ti japin leksion e ti shpjegojne neper auditore. Ne auditore refuzojne te shkojne, edhe kur shkojne bejne sikur shpjegojne se i duan studentet tu paguajne kurset private. Rektoret dhe dekanet nuk kontrollojne as nese behet ose jo mesim le oastaj te kontrollojne cfare trajtojne kurrikulat. Cfare rritje rrogash kerkojne keta. Kurset private i kane me nga 1.000-1.500 lek 45 minuta mesim. Grupe me nga 5-10 nxenes. Sidomos petagoget e shkencave ekzakte matematikes sidomos qe futen inxhinieri, informatika etj, presin lek cdo pasdite, çdo dit te javes, dhe mengjes-drek-dark çdo dit të fundjavës. Ne provime mund te kaloje veç ata qe marrin pjes te kurset private se tjeret skan sesi kuptojn dot gje. Te rinjte po ikin edhe pwr shkak te nivelit mizerje ku ka katandisur universitetet edhe per faj, sidomos per faj te ketyre petagogve.

  Përgjigju
  • Aplikanti: 16/10/2022 18:07

   Studentet rrezuan bustin në 1991 ndaj jane e ardhmja dhe duhet që të protestohet që pedagogu të marrë 2000€ muaj dhe cdo student 150€ muaj sidomos ato student mbi 9 mesatare dhe shtresave në nevoje ! Të jene falas internet etj etj etj

  • Matematike: 16/10/2022 17:48

   Edhe një zyrtar shteti punon privat ndaj jemi në demokraci nese je futbollist nuk do të thote se smund të jesh edhe biznesmen ! Pedagoget në shqiperi jane me te pa paguarit në Europë ! Duhet minimumi 1000€ Neto paga minimale për prof

  • Gabim: 16/10/2022 17:46

   Në bote nuk ka fare leksione por ka provim pra kush merr provim mer vitin ! E keni gabim pasi studentet jane shume të prekur por edhe profesoret që marrin 700€ aq sa merr ne një jave një hidraulik gjermanie

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Sot dita botërore e mjekëve, Presidenti Begaj uron ‘bluzat e bardha’: Respekt dhe mirënjohje

Sot dita botërore e mjekëve, Presidenti Begaj uron ‘bluzat e bardha’: Respekt dhe mirënjohje