Sot vendimi për Fatmira Hajdarin, si u zbulua ndalimi për të hyrë në Amerikë, Vetingu i la 72 orë afat për të justifikuar 470 mijë USD

Sot vendimi për Fatmira Hajdarin, si u zbulua ndalimi për të hyrë në Amerikë, Vetingu i la 72 orë afat për të justifikuar 470 mijë USD

Trupa gjykuese pranë Komisionit të Vetingut, e përbërë nga Roland Ilia, Firdes Shuli, Etleda Çiftja, do të shpallë sot vendimin për gjyqtaren e Apelit në Tiranë, Fatmira Hajdarin, bashkëshorten e Azem Hajdarit. Nëse KPK-ja vendos ta shkarkojë nga detyra, zonja Hajdari nuk mund të hyjë më në gjykatë si gjyqtare, pasi pezullohet automatikisht, ndërsa ka të drejtë t’i drejtohet Kolegjit të Apelimit, për rrëzimin e vendimit. Nëse KPK-ja vendos ta konfirmojë në detyrë, zonja Hajdari do të vijojë të shërbejë në drejtësi, ndërsa Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit dhe Komisioneri Publik mund të kërkojnë shkarkimin e saj në Kolegj.

Seanca dëgjimore me Fatmira Hajdarin u zhvilluar dy ditë më parë, ndërsa zgjati më shumë se katër orë. Verifikimi i gjyqtares u krye vetëm për dy kritere, atë të pasurisë dhe të pastërtisë së figurës. Fatmira Hajdari kishte kërkuar që të verifikohej edhe për aftësitë profesionale, por kjo kërkesë nuk u pranua nga KPK-ja.

Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurisë kishe dërguar një raport pranë Komisionit të Vetingut, ku konkludonte se pasuria e zonjës Hajdari ishte e ligjshme. Por, nga hetimi i thelluar i Komisionit të Vetingut rezultoi se gjyqtarja nuk justifikonte një pasuri me vlerë rreth 470 mijë dollarë. Komisioni i Vetingut e la të hapur mundësinë për ta ulur këtë shumë të pajustifikuar deri ditën e vendimit, nëse gjyqtarja sjell prova të reja për burimin e ligjshëm të parave të investuara në pasuri të paluajtshme.

Edhe Drejtoria për Sigurimin e Informacionit të Klasifikuar kishte paraqitur një raport, sipas të cilit gjyqtarja Fatmira Hajdari ishte e përshtatshme për të vijuar detyrën në drejtësi dhe se nuk kishte gjeruar asnjë indicie që mund të njolloste figurën e saj. Por, Komisioni i Vetingut ishte vënë në dijeni se Ambasada Amerikane në Tiranë i kishte anuluar vizën gjyqtares Hajdari, duke e ndaluar që të udhëtonte drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në këto kushte, Komisioni ka sinjalizuar DSIK-në, e cila ka ndryshuar raportin për pastërtinë e figurës për Fatmira Hajdarin. Në raportin e dytë, DSIK ka shënuar se gjyqtarja Hajdari nuk është e përshtatshme për të vijuar detyrën, pasi nuk ka deklaruar faktin e bllokimit të vizës.

Gjyqtarja Fatmira Hajdari dhe avokati i saj u mbrojtën duke thënë se, nuk kishte refuzim hyrje në SHBA, por thjeshtë një revokim të vizës deri në përfundimin e procesit të Vetingut dhe se kur ka plotësuar formularin për figurën, nuk e dinte se ia kishin anuluar vizën. Por, Komisioni i Vetingut theksoi se anulimi i vizitës, që do të thotë ndalim për të shkelur në Amerikë, është bërë para se zonja Hajdari të dorëzonte formularin.

Procesi i Vetigut të Fatmira Hajdarit është ndjekur nga vëzhguesi ndërkombëtar Theo Jacobs, i cili gjatë seancës dëgjimore shigjetoi dhe ironizoi më pyetje gjyqtaren, duke i vënë në pah paradokset e krijimit të pasurisë. Theo Jacobs është  vëzhguesi më famshëm ndërkombëtar në procesin e Vetingut. Prezenca e tij është kthyer në një makth për prokurorët dhe gjyqtarët shqiptarë. Ai është i ashpër, i prerë, i papërfolur asnjëherë dhe që lëshon pyetje ‘përvëluese’.

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fani: 18/06/2020 19:02

  U qerrua dhe nje bajge nga qyteti...

  Përgjigju
 • Basco: 18/06/2020 12:13

  Cfare behet keshtu ? Duan te nxjerin pasurine e te vese se Azemit te ligjshme , Atehere hajdutet po bejne ortakeri me hajduten me te korruptuar d.mth.ligji ne shqiperi nuk eshte i barabarte per te gjithe ligji eshte per shokun XHEMAL ! ! ! !

  Përgjigju
 • endri: 18/06/2020 11:19

  HETIM te ILDKPI I THEllE, te futen ne burg a ka institucione ky vend qe paguhen me taksa apo vetem VIDHET? PO Kryeministri yne cfare ben? Cfare shteti jemi ne?

  Përgjigju
 • beni: 18/06/2020 09:53

  nje pyetje per ILDK si ka mundesi qe raproti juaj nuk ka gjetur asgje per te vene ne dukje per pasurine e Hajdarit? E njejta pyetje dhe per DSKI (apo si dreqin queht) cfare kontrollesh beni? puna e kytere dy institucioneve nuk eshte e besueshme.

  Përgjigju
 • lorna: 18/06/2020 08:42

  Po c'keni aman, keta jane komisionere me rende se fatma e hajdarit...a nuk ishin keta komisionere hajdara qe kaluan artur malajn nga katundar pabuks llakatundi, SOT miliarder, donika prelen gju me gju me kriminelet e durresit, karstriot seliten nga bari dhishe ne vinjoll te burrelit sot me 1 mil euro pas 16 vitesh si gjyqtar, shpresa becajn qe e mbajne var duke mos dhene vendim si karstrot hajdutin qe pasi e mbajten var 16 muaj dhe ai pagoi 500 000 euro kaloi VETINGUN !!! O POPULL, KETA DUHEN SHPORR ME REVOLUCION JO ME FB DHE PORTALE !!!

  Përgjigju
 • Kasem gahinji: 18/06/2020 07:49

  E ardhur nga gjiri i kllases puntore ne drejtesi,i beri mender asaj,sidhe i shoqi ne politike. Por nje gje me ben pershtypje :-pse as komisioni i vetingut,ad vezhguesi i juaj,as mediat, qe nuk lene gje pa kapur,nuk prekin shkollimi ne france dhe amerike te femijve te saj me statusin e azilantit politik,deklaruar prej saj.asgje, vetem heshtje. Sic duket edhe fatmira do shpetoje si è perndjekur politike ne demokraci.

  Përgjigju
 • Tosi: 18/06/2020 06:54

  Sot gjithe bota do mbaje frymen. Kuzhinjerja me 8 vjecare qe u be gjykatese me kursin 3 mujor te plepave dhe me pas me parate e fituara nga pazaret e gjyqeve ndertoi pallat 12 katesh ne Tirane, pallat 5 katesh ne reren e Velipojes, troje, 400 mije euro kesh dhe kjo eshte vetem maja e ajsbergut. Po kaloi vetingun kjo kuzhiniere me vetullat me te shpifura te planetit bota duhet te shembet se drejtesia ka vdekur. Te shohim....

  Përgjigju
 • Atdhetari: 17/06/2020 21:57

  SHTET me Pushtet e Politikë SHKATËRRUESE dhe TRADHËTARE!? Shtet ku Një nga ANALFABETET, KUÇEDËR dhe e SHPËRFYTYRUAR nga KORRUPSINI Lëshon Lot!? TË Dy Fëmijët NJËRI MË SHUMË SE TJETRI SHPELLAR ANALFABETË Kërkojnë apo Janë në Politikë!!!!!????? S'ka Tropoja Ky Vend Fantastik Atdhetar e Patriot njerëz të tjerë por Vetëm Berishë dhe Hajdarë (TRADHËTARË & BANDITË). SA KEQ!? Dhe Rudina thotë Njëherë S'mbaj Përgjegjësi për Nënën (Pavarësisht ajo nënë u ka lënë Pasuri të Tundshme apo të Patundshme dhe Kesh, duke Llogaritur dhe rritjen e Shkollimit Jashtë Vendit!!!!!?????). Ndërsa Dje tha që Besoj se Mamaja do të Kaloj Vetingun!? E DI RUDINA SE Ç'DO TË THOTË TË KALOJË MAMAJA E SAJ INJORANTE DHE HAJDUTE Vetingun. Që Shqipëria Nuk ka Patur, Nuk Ka dhe Nuk Do të Këtë DREJTËSI dhe Shtet!

  Përgjigju
  • Nik: 18/06/2020 01:50

   Thjesh te shikosh kush jan financuesit e bustit te azemit dhe te “studimeve” te analfabetave dhe dizlesikve te azemit mundesh ta kuptosh se ne Cfar shteti jemi dhe sa i paster dhe “deshmor” ka qen ai derri.

  • A. N.: 17/06/2020 23:55

   Po nqs nuk e kalon vetingun ti mendon se u vu drejtesia ne vend? Enderro atdhetar enderro.

  • USA: 17/06/2020 22:36

   dhe e bija nuk ka rene shume larg nga e jema. disleksike dhe nje modele politikaneje qe nuk do as ta imagjinosh ... jome ta kesh

 • Tosi: 17/06/2020 21:28

  Bo prape neser do shohim vetullat me te shpifura ne planet , o zot nuk kam pare femer me te shpifur dhe cuditerisht eshte gjyqtare, fundi i botes , zhytur deri ne fyt ne korrupsion dhe ben drejtesi,

  Përgjigju
 • Niku: 17/06/2020 21:27

  ILDKP eshte e korruptuar ... Te zhduket ky institucion bashk me kete plehren prej botoxi...

  Përgjigju
 • qytetari: 17/06/2020 20:18

  Turpi i Drejtesise shqiptare.Keto sharabajga qe na i beri peshqesh Sali Berisha duhet te zhduken nga faqja e dheut dhe te dorezojne pasurite qe i kane vjedhur duke shitur Drejtesine. Turp per kete familje. Nuk jane keta qe perfaqesojne shqiperine

  Përgjigju
 • O tej: 17/06/2020 19:39

  Si u be miliardiete kjo sharrabajga e Librazhdit? Pa leshon dhe lot krokodili.Te qerohen keto rruspi nga Sistemi Drejtesisr

  Përgjigju
 • Arsen: 17/06/2020 19:14

  Kjo meriton ta dh.... ne fytyren e shpifur. Fytyre transvestiti!

  Përgjigju
 • asd: 17/06/2020 19:12

  Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurisë nuk arriti te kapte qe 470.000 dollare? Pse nuk e shkrijne gjithe institucionin dhe te kthejne rrogat mbrapsht per 20 vjetet e fundit ? Pse nuk merren si te pandehur ata qe kishin detyre kontrollin, evidentimin dhe klasifikimin ? Jane organ drejtesie apo vegel e mafjes ne pushtet ?

  Përgjigju
 • beti: 17/06/2020 18:51

  shiko shiko po ajo u betua ore dhe qau ca kerkoni tani

  Përgjigju
 • plugu: 17/06/2020 18:24

  Paftesia e nje gjyqtari nuk ka brire, vete ne komisionin e vetingut e shoqeruar nga dy avokate,pasi nuk ka asnje aftesi juridike per te mbrojtur vehten e saj dhe cuditerisht nga qepese lekuresh me 8 kllase shkolle behet gjyqtare e larte, kjo eshte shqiperia e vertete, korrupsioni dhe paaftesia ne administrate jane ulur kembekryq.

  Përgjigju
 • ymeri: 17/06/2020 17:59

  Arrestojeni plehren...

  Përgjigju
  • Realisti: 17/06/2020 19:29

   Eshte nje turp per nje shtet qe nje qepese kepucesh te punoje ne gjykaten e apelit, keto jane krimet qe ka bere Sali Ram Berisha ne ate vend por problemi eshte se e gjitha administrata e gjyqesorit e Sali Ram Berishes u ngrit me kete substance, horra, vagabonde, njerez te deshtuar qe shkuan ne kurset tremujore tek plepat, kesaj i duhet konfiskuar e gjithe pasuria sepse eshte e vendosur me korrupsion, me dhune. I shoqi i kesaj ka qene kryehorri, kryevagabondi qe militonte ne hirarkine e larte politike te atij vendi por ironia e fatit eshte qe quhet heroi i demokracise ndersa vrasja e nje cubi quhet vrasja e shekullit, o tempora o mores cfare behet ne ate vend

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Bastisja në hipermarket në Kharkiv: 11 të vdekur dhe 60 të plagosur

Bastisja në hipermarket në Kharkiv: 11 të vdekur dhe 60 të plagosur