Besa Shahini: Viti shkollor nis më 14 shtator, por pjesërisht online

Viti i ri shkollor do të nisë me datë 14 shtator për arsimin parauniversitar, ashtu sic ishte planifikuar, por mësimi nuk do të jetë njësoj për nxënësit. Ministrja e Arsimit, Besa Shanini, shpjegoi për mediat se për shkak të situatës së covid që ende vijon, një pjesë e mësimit do të mbetet online.

"Në shtator mësimi do filloj ashtu siç është planifikuar, por nuk do të jetë i njëjtë. Do vazhdojmë me mësimin e përzgjedhur. Pra një pjesë e mësimit do zhvillohet në shkollë, ndërsa pjesa tjetër do mbvesë online dhe do vazhdojë edhe në rtsh shkollë. Për planet e detajuara do të nduhet edhe pak kohë, pasi varet edhe për shkak të COVID-19. Nëse izolohet në gusht atëherë i kthehemi normalitetit" tha Shahini.

Viti shkollor që lamë pas ka qenë një vit me vështirësi për shkak të tërmetit, por dhe të pandemisë. Përsa i përket rindërtimit të shkollave prej tërmetit, ministrja njoftoi se në 58 shkolla do të ndërhyhet brenda vitit. Provimet e maturës ishin më të lehta këtë vit tha ministrja, e cila nuk la pa komentuar protestat e maturantëve, si të nxitura nga opozita. Në fund të muajit Korrik , për maturantët do të nisë faza e parë e aplikimeve.

Shahini sqaroi se për maturën 2021 do të ketë penalizime për mësuesit, nëse maturantët do marrin në provim 4 nota më pak se mesatarja e gjimnazit. Për polemikat e datës së zgjedhjeve në universitete, që u përzgjodh 30 korrriku, Shahini tha se nuk është një datë ideale. Për shkak të pandemisë është pezulluar për një vit rritja e vazhdueshme të notës mesatare për të gjitha programet në mësuesi. Kjo do të aplikohet vitin tjetër, ndërkohë këtë vit nota mesatare do të jetë 7.5.

Ne.k.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Ndërmori iniciativën për krijimin e një qeverie të re të pakicës, kryeministri i Malit të Zi dorëzon në Kuvend kërkesë për shkarkimin e Abazoviç